Jižní Čechy jsou oblíbeným cílem turistů i výletníků. Jezdí sem zamilované páry, rodiny s dětmi, milovníci historie a architektury. Není divu, tento kraj ukrývá spoustu úžasných přírodních i kulturních památek. Český Krumlov určitě znáte. Víte ale, že mezi jihočeskými rybníky se nachází celá řada dalších zámků? Jejich jemná krása vás okouzlí. Podívejte se na naše tipy na víkend!
Hluboká nad Vltavou
Vypadá trochu jako z windsorské Anglie a bývá označovaná za nejkrásnější zámek v Čechách. Taková je Hluboká nad Vltavou. Její kouzelné zahrady a exteriér přímo lákají k romantickým výletům. Hluboká je otevřená celoročně. Podzimní a zimní podoba zámku je opravdu okouzlující. Velkou výhodou je i menší počet návštěvníků, v létě zde totiž občas bývá opravdu hlava na hlavě. Interiéry zámku jsou jako z pohádky, nebo spíše jako z našich představ o honosném šlechtickém sídle. Je tu 140 místností plných umění, vyřezávaných dřevěných obkladů, honosných lustrů či zachovalého náčiní hradní kuchyně. Za současnou podobu vděčí Hluboká rodu Schwarzenberků. Určitě se pořádně oblékněte a projděte si i krásný krajinářský park!
Nové Hrady
Jednou z jihočeských památek, dostupných po celý rok, je hrad Nové Hrady. Nachází se jen kousek od hranic s Rakouskem, jeho návštěvu tak můžete spojit s výletem k našim jižním sousedům. Hrad pochází z 2. poloviny 13. století. Od té doby se dočkal mnoha stavebních úprav, a to gotických i renesančních. Postupně byl rozšiřován a upravován také hradní příkop. S hloubkou 15 metrů a šířkou 23 metrů jde o jeden z nejmohutnějších příkopů u nás. Na hradě si můžete i v zimě prohlédnout archiv rodu Buquoyů, knihovnu nebo třeba to, jak na konci 19. století bydleli měšťané. Buquoyové totiž někdejší renesanční pivovar, přistavený k hradu, proměnili právě na byty.
Rožmberk
Další hrad, s jehož historií je spjata historie rodu Buquoyů, je Rožmberk. Pochází ze 13. století. Původně se skládal ze dvou hradů, z toho horního se zachovala jen věž – hláska zvaná Jakobínka. Je to také další památka se speciálními zimními prohlídkami. Při těch můžete nahlédnout právě do soukromí významného šlechtického rodu, hradní pokoje prošly před pár lety nákladnou rekonstrukcí a stojí za vidění. Jsou navíc také temperovány, nemusíte se tedy bát, že nastydnete. Navštívit můžete i Anglickou věž.
Třeboň
Že Třeboň znáte jen z lidových písniček? Tak to musíte rozhodně změnit a navštívit ji. Tohle krásné město se pyšní zámkem spojeným s mocným rodem Schwarzenbergů. Původně tu stála vodní tvrz pánů z Landštejna. Tu zdědili Rožmberkové a začali s rozvojem zámku i města samotného. Vzniklo kamenné opevnění, z tvrze se stal hrad s paláci a věžemi. Rozvíjelo se také rybníkářství, proto je okolí plné krásných vodních ploch. Po velkém požáru v polovině 16. století byl hrad přestavěn na zámek. Dnes tu můžete vidět hlavně pokoje Schwarzenbergů, ale i renesanční interiéry posledních Rožmberků. Ujít si nenechte ani majestátní schwarzenberskou rodinnou hrobku v neogotickém slohu.
Červená Lhota
Zmínit musíme i jeden zámek, který je v zimě zavřený. Pokud totiž budete poblíž, stojí za vidění, i když jen zvenčí. Červené Lhotě se často říká nejpohádkovější zámek a je to titul oprávněný. Natáčela se tu totiž celá řada pohádek, třeba Zlatovláska nebo Princezna na hrášku. Tento vodní zámek je nepřehlédnutelný díky příznačné červené fasádě a můstku, kterým překonáte vodní plochu. Renesanční stavba je krásně zachovalá uvnitř i udržovaná zvenčí a věříme, že když ji uvidíte v zimě, na jaře se jistě vrátíte. Třeba projet se na pramici.
Nalákali jsme vás? Vydat se na jih nemusí nutně znamenat letět někam daleko. Spousty krás si užijete i v jižních Čechách. Se svařeným vínem v ruce a termoskou čaje v batohu se památky objevují nejlépe! I když cestujete jenom po České republice, stát se může cokoliv. Nezapomeňte proto na tuzemské cestovní pojištění.