Kdo by neznal příběh Philease Fogga. V románu Julese Verna se vydal na cestu kolem světa a měl na ni jen 80 dní. V druhé polovině 19. století se to zdálo téměř nemožné, ale díky čerstvě dokončené železnici v Indii se Fogg rozhodl se vsadit. A dokázal to.
Dnes se dá zeměkoule obletět v řádu hodin, nikoli dní, ale cesty kolem světa lákají pořád. Kolem zeměkoule se už necestuje na rychlost nebo kvůli sázkám, ale kvůli zážitkům. Těch se dá za 80 dní stihnout až až. Za zvážení stojí i cesta kolem světa s menší časovou investicí. Ostatně i ta finanční bude zřejmě pro většinu z nás skromnější než Foggova, ten měl na cestu 20 000 liber. To by při dnešním kurzu znamenalo více než 2 miliony liber. Ale nenechte se odradit, slavný příběh je plný inspirace, kterou si dnes mohou dovolit nejen boháči.
Kam se tedy po stopách Philease Fogga vydat? Začít v Londýně, stejně jako to udělal on, není vůbec špatný nápad. Londýnská letiště nabízí širší výběr destinací a snadno se může stát, že zde stejně budete muset přestupovat. Můžete se tu jít ostatně podívat i na budovu Reformního klubu, jehož byl literární hrdina členem. Právě zde se vsadil, že svět za 80 dní obkrouží. Budova klubu, který skutečně existoval, stojí na ulici Pall Mall.
Hrdina odtud putoval po souši přes italské Brindisi do Suezského průplavu. Potřeboval se totiž ze Středozemního moře dostat skrze Rudé moře do Indického oceánu. Vy nemusíte plout přes průplav, návštěva severu Egypta však může být krásnou zastávkou. Kromě dochovaného divu světa v podobě pyramid, které se nachází nedaleko, stojí za vidění i samotný průplav a přístavní města, která stojí na jeho koncích – památky v Port Said či samotném Suezu, který dal průplavu jméno.
Dále se Phileas Fogg vydal do Indie. Tak obrovská země skrývá poklady pro každého, ať už vás zajímají památky, živá kultura, příroda nebo ruch velkých měst. Budete to mít o něco jednodušší než literární hrdina, ten si zdetotiž musel koupit slona. Ukázalo se, že železnice ještě není tak úplně hotová, chybělo asi 50 kilometrů, které musel urazit právě na sloním hřbetě. Phileas Fogg také na cestě z Bombaje do Kalkaty zachránil mladou vdovu Aoudu před rituálem, ve kterém měla být spálena spolu se svým mrtvým mužem. Na podobné nebezpečné praktiky snad nenarazíte, ale vězte, že indická kultura je neskutečně bohatá a různorodá i dnes.
Přes Hongkong a Yokohamu se slavný cestovatel vydal do Severní Ameriky. Nechte se jím inspirovat a navštivte San Francisco na východním pobřeží nebo New York na tom západním! I když se rozhodnete navštívit oba konce veliké země, určitě to budete mít snazší než Phileas Fogg. Toho při cestě napříč kontinentem zdrželo obrovské stádo bizonů, útočící Siouxové i padající mosty.
Bizoni jsou dnes mnohem vzácnější, s původními obyvateli se Američané bohužel také vypořádali po svém a s největší pravděpodobností nebudete potřebovat ani mosty. Rozhodnete-li se totiž navštívit jak volnomyšlenkářské San Francisco, tak vždy bdící New York, nejspíše kontinent překonáte letecky.
Ve světě se od dob Julese Verna mnohé změnilo a velká spousta dobrodružství vzala za své. Někdy díky civilizaci a někdy na její úkor. Vydat se ale na cestu přes několik kontinentů má své kouzlo i dnes. Nic vás neobohatí tak jako setkání s novými kulturami, lidmi a způsoby života. Staňte se novodobým Phileasem Foggem, když máte po ruce takové vymoženosti, o jakých se jemu ani nesnilo. Ať už je řeč o letadlech či o cestovním pojištění.