Povinná výbava auta je předpisem, na který se často zapomíná. Na rozdíl od přednosti v jízdě nebo nejvyšší povolené rychlosti vás na něj neupozorňují značky, to ale neznamená, že by bylo možné jej nedodržovat. Pravidla pro to, co všechno musíte v autě mít, se často mění – a nejčastěji se mění právě povinný obsah lékárničky.
Autolékárnička je součástí povinné výbavy
Lékárnička, stejně jako ostatní prvky povinné výbavy, vás má hlavně ochránit – vás a ostatní účastníky a účastnice silničního provozu. Je to s ní trochu jako s pojištěním. Většina z vás ji nikdy potřebovat nebude, ale pokud ta situace nastane, budete v lepším případě rádi, že ji máte. V tom horším si budete přát, abyste se mohli vrátit v čase a pořídit si ji. A to lékárničku kvalitní a dobře vybavenou. Nejde totiž jen o něco, co si odškrtne policejní kontrola, ale o důležitou věc, která dokáže zachránit život.
Co v ní tedy musíte mít a jak se předpisy změnily?
V zásadě lze říct, že povinný obsah lékárničky je nyní praktičtější než v minulosti. Jde o devět prvků – dva druhy obvazů, dva druhy náplastí, obinadlo, trojcípí šátek, roušku, rukavice a isotermickou fólii. V lékárničce od října 2018 nebudou nutné nůžky. Přesnou specifikaci zdravotnického materiálu, který musíte v lékárničce mít, naleznete níže:
-
3 x Obvaz hotový s jedním polštářkem (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2)
-
3 x Obvaz hotový s dvěma polštářky (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2)
-
2 x Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm)
-
1 x Náplast hladká cívka(velikost 2,5 cm × 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm)
-
6 x Náplast s polštářkem (velikost 8 cm × 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)
-
1 x Obinadlo škrtící pryžové (60x1250 mm)
-
1 x Rouška plastová (20 × 20 cm,tloušťka 0,05 mm)
-
1 x Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
-
1 x Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 × 140 cm
Dříve patřily do povinného obsahu autolékárničky i leták o postupu při zvládání dopravní nehody a resuscitační rouška. Ty už mít nemusíte, zřejmě proto, že leták sice obsahoval praktické informace, ale u nehody na čtení stejně nebývá čas, a rouška není nezbytnou pomůckou k resuscitaci.
Pokud máte v autě lékárničku, ve které něco chybí, nemusíte ji samozřejmě měnit celou, stačí dokoupit potřebný materiál – ovšem pozor si dejte na datum spotřeby jednotlivých obvazů a dalších prvků. Lékárnička by měla být v obalu, označená a chráněná před sluncem.
Až ji budete kontrolovat, možná vás napadne, že vlastně nevíte, co s jejím obsahem dělat, kdyby se něco stalo. Kurz první pomoci sice povinný není, ale může se hodit, takže kromě nové lékárničky určitě popřemýšlejte i o něm.