V dnešní době se už na aktivní těhotné ženy nikdo skrz prsty nedívá. Není proto výjimkou potkat budoucí maminku na pláži, na konferenci nebo na letišti. Cestování v těhotenství zkrátka není tabu. Má však samozřejmě určitá omezení. Existuje celá řada věcí, na které si dát pozor, když se rozhodujete zda, kam a jak se vypravit.
Je vždy nejlepší poradit se s lékařem, který nejspíše nedoporučí cestování ženám s rizikovým těhotenstvím. Větší pozor na míru aktivity by si měly dát i nastávající matky vyššího věku či ženy, které jsou těhotné poprvé. Těhotenství samo o sobě však není nemoc, proto se může stát, že i vás zláká v průběhu devíti měsíců výlet či dovolená, nebo vás potká neodkladná pracovní cesta. Jak tedy cestovat bezpečně, pohodlně a bez komplikací?
1. Zvolte vhodný čas pro cestu
Těhotenství není po celých devět měsíců stejné – s postupným růstem plodu a tělesnými změnami se mění to, co je vám pohodlné nebo co je pro vás vůbec možné. První trimestr se obvykle nese ve znamení ranních nevolností a ten poslední zase znamená únavu. Bříško navíc postupně víc a víc znepříjemňuje pohyb a létání se ke konci těhotenství nedoporučuje vůbec. Pokud máte možnost si vybrat termín, druhý trimestr je pro cesty ideální.
2. Plánujte, nestresujte!
Stres neprospívá nikomu. Ale zvláště nebezpečný a zároveň nepříjemný je pro nastávající maminky. A cestování může být obzvlášť stresující – ale nemusí. Vše, co jde naplánovat dopředu, zařiďte ještě z domova. Nechte si dost času na cestu na nádraží či letiště, zařiďte si pohodlné ubytování a zabalte se tak, abyste se nehroutila pod tíhou kufru.
3. Lékařské záznamy s sebou
Kdyby se náhodou stalo, že v zahraničí budete potřebovat lékařskou péči, noste všude sebou záznamy o svém těhotenství. Pro lékaře v místě pobytu budou takové informace zásadní a výchozí pro případné ošetření či léčbu. Pro všechny případy si také zjistěte, kde je nejbližší nemocnice a jak kontaktovat lékařskou pohotovost.
4. Zabalte si chytře
Většina toho, co si s sebou vezmete, se nebude lišit od běžné náplně zavazadla. Měla byste ale myslet na své pohodlí a podle toho se zařídit. Určitě do kufru přihoďte jedny volnější pohodlné boty kvůli otokům, všechny léky a kosmetiku, která vám pomáhá zůstat v tělesné pohodě. Přibalit nezapomeňte ani dobrou knihu pro případ zdržení na letišti nebo dopravní zácpy.
5. Vyberte si vhodný dopravní prostředek
Těhotenství nevylučuje létání, samozřejmě ale znamená určité riziko. V pokročilém těhotenství dejte raději přednost pozemní dopravě, která může být pohodlnější, ale samozřejmě pomalejší. Nejlepší je konzultovat způsob dopravy s lékařem, který zná váš konkrétní stav a omezení s ním spojená. Například ženy s vyšším tlakem by si měly dát na létání v těhotenství pozor, protože tělo reaguje na drobné změny tlaku vzduchu právě zvýšením krevního tlaku.
6. Pozor na pokročilé technologie na letištích
Běžné bezpečnostní rámy vás ani vaše miminko nijak neohrožují. Pozor si ale dejte na moderní scannery s pokročilou technologií zobrazování (takzvané AIT) – ty, které kolem cestujícího krouží. Pokud se na letištinacházejí, požádejte raději o manuální osobní prohlídku.
7. Svačinky a hydratace
Je důležité mít na cestách dost energie a hlavně dodržovat pitný režim. A v těhotenství to platí dvojnásob! Zabalte si zdravé svačinky, zvláště pokud se stravujete specificky nebo trpíte nějakou alergií. Vyhněte se soli a koření, které způsobují otoky. Těch si při cestování jistě užijete dost i se zdravou stravou. A bez láhve s vodou ani krok!
8. Zastávky a protahování
Vámi zvolený způsob dopravy ovlivní i to, jak se budete cítit po cestě. Když jedete autem, můžete kvůli protažení či návštěvě toalety zastavit kdy chcete. Ve vlaku či letadle nezapomeňte hledat místo v uličce a pravidelně se procházet. V těhotenství je totiž srážlivost krve potenciálně větší a je proto potřeba pohybem a pitným režimem předcházet trombózám a dalším nepříjemnostem.
9. Evropa > Exotika
Přemýšlíte o cestě do exotiky, protože se bojíte, že s dětmi se tam jen tak nepodíváte? Zní to sice lákavě, ale dlouhé lety, nutnost očkování, nejisté zdroje pitné vody či zdravotně nezávadného jídla dělají z exotické dovolené v těhotenství velmi obtížnou misi. Radši se vypravte někam blíž – však i vaše děťátko se jistě jednou rádo podívá do tropického ráje, až bude na světě.
10. Pojistěte se!
Nezapomeňte na cestovní pojištění! Může se stát, že komplikace, kterou byste jinak přešla mávnutím ruky, vás přivede v zahraničí k lékaři – přeci jen se nerozhodujete pouze za sebe. Aby se vám dovolená s bříškem neprodražila, pojistěte se a užijte si cesty v klidu a pohodě.