Pokud létáte každou chvíli, asi už umíte bezpečnostní pokyny aerolinek zpaměti. Pokud ale patříte mezi většinu, která se na delší cesty vypraví nanejvýš párkrát do roka, dost možná znejistíte, když se blíží termín odletu. Co že si to na palubu nesmíte vzít? A existují i předměty, které do letadla nesmí vůbec?
Protože sezóna dovolených už klepe na dveře, neuškodí si to všechno připomenout a přidat pár tipů na to, co si s sebou naopak určitě zabalit.
Protože aerolinky se neustále snaží zvyšovat bezpečnost cestujících, existuje celá řada pravidel, která musí dodržovat nejen samy letecké společnosti, ale i my coby pasažéři. Nezřídka si je uvědomíme v těch úsměvných situacích, když těsně před bezpečnostní kontrolou honem dopíjíme litrový džus nebo smoothie, který jsme si zabalili s sebou. Nebo když se slzou v oku vyhazujeme velké balení opalovacího krému, které jsme omylem přibalili do palubního kufru.
Takže, jak se podobným situacím vyhnout?
Co nechat doma nebo v zavazadlovém prostoru
Jsou věci, které by vás asi ani nenapadlo si zabalit, ale pro jistotu: je zakázáno do palubního zavazadla brát střelné zbraně, střelivo, nože, nůžky, pilníky a další sečné a bodné zbraně stejně jako hračky, které zbraně napodobují.
Jen na zvláštní povolení a rozhodně ne v kabině můžete letadlem přepravovat veškeré žíraviny, výbušniny, střelivo, hořlavé látky, jedy či radioaktivní látky.
Mnohem více se vás ale jistě dotkne zákaz tekutin, který platí pro palubní zavazadla u všech leteckých společností a na letištích obecně. Na palubu není možné brát tekutiny v balení nad 100 ml, každý cestující s sebou může mít v součtu maximálně litr tekutin, a to v průhledném uzavíratelném sáčku, který seženete ve větších drogeriích nebo těsně před kontrolou zavazadel.
Pravidla se přitom nevztahují jen na džus ke svačině, ale hlavně na kosmetiku – sprchové gely, oleje, zubní pastu, deodoranty… Na to je potřeba myslet už při balení a pokud se na dovolenou vypravíte jen s palubním zavazadlem, pak dokonce už při nákupech. Pokud si s sebou totiž kosmetiku berete, je potřeba myslet na její balení a nakoupit cestovní verze produktů, které vám dovolenou zpříjemní – ať už máme na mysli tělové mléko, voňavku nebo opalovací krém.
Čím si zpříjemnit cestu
To, že na palubu nesmí tekutiny, nemusí znamenat ani že budete po cestě dehydrovaní, ani že se vaše rodina u moře neopálí – za bezpečnostní kontrolou čeká duty free zóna, která je nejen osvobozená od daně, ale také plná obchodů s kosmetikou a občerstvením. S nákupem nápojů na palubu tedy počkejte až sem. Ale pokud se třeba bojíte létat a chcete si dát něco na posilněnou, mějte na paměti, že většina aerolinek zakazuje vnášet na palubu alkohol, protože právě zde si můžete něco ostřejšího nebo třeba pivo koupit.
Čím ještě zajistit pohodu při cestě? Určitě nezapomeňte na svačinky – zvláště pokud se stravujete vegetariánsky, vegansky, bez lepku nebo jinak specificky. Zjistěte si, jestli aerolinka podobné jídlo nabízí a případně si ho s sebou zabalte. Pokud je váš let delší, mohou se hodit i předměty pro tělesnou a duševní pohodu vás a celé rodiny jako jsou špunty do uší, maska na spaní, dobrá kniha nebo hračky pro děti.
Nezapomeňte ani na cestovní pojištění. S tím vás na palubu pustí každá aerolinka a vaše cesta tak může začít v klidu a bez špetky stresu.