Skandinávie ohromuje svou majestátní přírodou i originální kulturou, a proto je tak oblíbenou destinací cestovatelů. Za jediný týden tady můžete stihnout prožít celou řadu zážitků. Začněte v Helsinkách, užijte si architekturu, kavárny i muzea, a pak se přes krajinu jezer a lesů vydejte až na sever k polární záři.
Pro městské typy
Na jihu Finska se nacházejí tři nejznámější města – Helsinki, Turku a Tampere. Do Helsinek přilétá většina cestovatelů a tohle město má opravdu co nabídnout. Najdete tady čtvrti proslulé obchody a dílnami se skandinávským designem, skvělou gastronomii, městské trhy, muzea i architektonické památky.
Navštívit musíte i pevnost Suomenlinna na ostrůvcích nedaleko města. Vyzkoušet byste rozhodně měli saunu, třeba tu s názvem Kotiharjun, která je jednou ze tří posledních veřejných saun ve městě.
V Tampere najdete úžasnou katedrálu i divadlo, město je proslulé kulturním životem. Nachází se mezi dvěma jezery v různé nadmořské výšce a voda, která se valí z jednoho do druhého, je tu důležitým zdrojem energie. Tampere je také nejlidnatějším vnitrozemským městem v celé Skandinávii.
Turku je zase nejstarším městem Finska, najdete tady majestátní hrad a další historické památky a můžete se kochat ústím řeky Aury, která zde ústí do moře.
Mumínci a suomikumma
Do Finska nemusíte vyrazit jen za přírodou, jak už jsme naznačili výše. Finská literatura i další kultura je v posledních letech velkým trendem. Asi není třeba zmiňovat, že si tady přijdou na své milovníci metalu a dalších odnoží tvrdé hudby. I ti, kdo vyznávají jemnější a tajemnější umění, si ale přijdou na své.
V Tampere najdete například muzeum Mumínků, zvláštních skřítků s originální životní filosofií, kteří jsou asi neznámějšími postavičkami Finska. V Helsinkách najdete zase mumínkovské kavárny, vyzdobené kresbami Tove Jansson, která je stvořila, napsala i nakreslila.
Mumínci se výborně hodí i k novějšímu literárnímu trendu s názvem Suomikumma neboli finské podivno. Finsko je zemí s jednou z nejvyšších úrovní gramotnosti. Helsinki jsou plné nezávislých malých knihkupectví, ve kterých obvykle najdete i knihy v angličtině a můžete tak prozkoumávat místní specifický literární styl, který tolik proslavila nejen Tove Jansson, ale třeba také Pasi Ilmari Jääskeläinen. Jestlipak při cestě na sever někde v lese nebo ve sněhu spatříte Muminka, Groku nebo třeba lesní lišky?
Země jezer
Stačí se podívat na mapu a hned je jasné, že Finsko je zemí jezer. Údajně jich tady je na 187 000. Celá jižní polovina země je vodními plochami doslova prošpikovaná a právě k jezerům musíte určitě zamířit hned po návštěvě Helsinek. Můžete se ubytovat ve městě Savonlinna, které je často označované za nejhezčí město Finska.
Není divu, okolní jezera a pevnost Olavinlinna zajišťují, že městečko vypadá jako kulisa z nějaké epické fantasy ságy. Nebo se vypravte do národního parku Linansaari, kde najdete spoustu ohrožených zvířecích druhů a bohatou flóru i faunu. Můžete tu pozorovat vzácné tuleně kroužkované, jak si užívají křišťálově čistá jezera.
Polární záře
Máte-li jen týden, nezbývá než se z jezery protkaného jihu a středu přesunout na sever. Finský sever je proslulý nejen díky Santa Clausovi, který zde údajně žije. Ještě zajímavější jsou Sámové a jejich kultura.
Tento národ chovající soby žije dodnes částečně nomádsky a ve spojení s přírodou. Nahlédněte do jejich obydlí se seznamte se s jejich typickým oblečením. Pokud chcete kromě místních lidí spatřit i největší místní atrakci, tedy polární záři, vězte, že to jde po většinu roku.
Polární noc v zimě sice nabízí více hodin temnoty, na jaře a na podzim je ovšem údajně větší šance slavnou auroru borealis vidět. Na severu se můžete ubytovat přímo na polárním kruhu ve městě Rovaniemi, které je považované za centrum Laponska. V tom samém místě najdete také Arktikum, muzeum a vědecké centrum, ve kterých se dozvíte úplně vše o území za polárním kruhem a historii finské části Laponska.
Kakkukahvi
Že jste tohle slovo nikdy neslyšeli? Věřte, že si ho hned zamilujete. Ve Finsku tak totiž označují kávu a koláč! Finsko je zemí s největší spotřebou kávy na hlavu, dost možná kvůli dlouhým a krutým zimám. Kavárny s výbornou kávou tu najdete v každém městečku na každém rohu.
Jde většinou o malé podniky, velikáni jako Starbucks tu nijak zvlášť neuspěli. Finové mají totiž kávu rádi po svém. Nejvíc s koláčkem pojmenovaném „Pulla” se sladkou vanilkovou polevou. Proč vypijí tolik kávy pochopíte nejen při toulkách mezi kavárnami v Helsinkách, ale také při tůře mezi jezery nebo při pozorování polární záře.
Vodka
Ruku na srdce, mnohým z vás se při vyslovení slova „Finsko” jistě nevybaví ani Mumínci, ani jezera, natož pak káva, ale vodka. Tento čirý alkoholický nápoj Finsko skutečně proslavil, ostatně jedna z nejznámějších značek vodky nese jméno Finlandia.
Nenechte se ale zmást, spotřeba alkoholu je tu zhruba stejná jako jinde v Evropě. Mimo bary se vodka totiž dá koupit jen ve státem kontrolovaných obchodech s alkoholem a pije se tu hlavně o víkendech a při zvláštních příležitostech. O to silnější ale finská vodka je, obsah alkoholu se pohybuje kolem 40 %.
Finové si rádi dávají drink po návštěvě sauny nebo dokonce přímo v sauně. Panáka obvykle dostanete, když přijdete k někomu na návštěvu. Obvyklé je také dát si jednu skleničku doma i předtím, než vyrazíte na party. Připravte se na to, že se tady sice pije jen o svátcích, zato hodně. A pamatujte i na vysoké pokuty za řízení v opilosti nebo za jiné výtržnosti spjaté s alkoholem.
Ať už bude vaši energii při cestování po Finsku doplňovat vodka či káva a ať si budete užívat kulturu a historii v Helsinkách nebo se přátelit se Sámy na severu, myslete na dobré pojištění, protože ze Skandinávie si chcete přivézt jen hezké zážitky!