Most je symbolickým i skutečným propojením, spojením dvou břehů řeky nebo překlenutím údolí. Mnohé mostní stavby jsou ale mnohem více než jen praktickým architektonickým řešením členitých městských krajin. Přes které z nejkrásnějších a nejznámějších mostů se rozhodně musíte alespoň jednou v životě projít pěkně po svých?
Széchenyi lánchíd
Tenhle most najdete jen nedaleko za hranicemi, tedy těmi československými. Že vám ta dvě podivná maďarská slova nic neříkají? Označují slavný řetězový most, který spojuje dvě historické části Budapešti. Jmenuje se podle hraběte Istvána Széchenyiho.
Ten most v roce 1839 navrhl, jeho stavba byla dokončena o deset let později. Přestože má v názvu řetězy, z technického hlediska jde o most visutý, jméno odráží jen jeho podobu. Budete-li se chtít projít z jedné strany Dunaje na druhou, třeba od parlamentu na hrad, zvolte určitě pěší cestu právě přes tuto velkolepou stavbu.
Kochat se můžete dvěma masivními pilíři či sochami lvů, které dávají vzpomenout na slávu Rakouska-Uherska.
Ponte di Rialto
Kde jinde hledat krásné mosty než ve městě plném vodních kanálů? Benátky jsou všemožných mostů, můstků a lávek přímo plné. Přes Canal Grande, tedy největší z kanálů ve městě, se však klenou jen čtyři. Most Rialto je často označovaný za ten nejkrásnější z nich.
Podobně jako spousta dalších staveb vedoucích přes místní kanály byl často přestavován a nakonec opatřen zábradlím a zastřešením. Z pontonového mostu, který vznikl už ve 12. století, se postupně stal most dřevěný. Ten se nicméně v 15. století zhroutil. Kamenný most, který na tomto místě stojí dnes, spatřil světlo světa v roce 1591.
Klene se do vysokého oblouku, jeho zastřešení tvoří nad kanálem typickou špici a najdete tu malé obchůdky a prodejny se suvenýry. Procházka po tomto mostě by měla být neodmyslitelnou součástí návštěvy Benátek.
Ponte Vecchio
Pokud vám zůstává rozum stát nad členitostí mostů v Benátkách, jeden most ve Florencii vám přímo vyrazí dech. Ponte Vecchio neboli Starý most, pocházející z roku 1350, totiž není jen zastřešený. Je to doslova několikapatrový dům, klenoucí se přes řeku Arno.
Na mostních sloupech stojí zlatnické krámky s dřevěnými okenicemi a nad nimi je ještě lávka. Ta byla vybudována v roce 1561, aby se panstvo z rodu Medicejských mohlo pohodlně přesouvat mezi Palazzo Pitti a Palazzo Vecchio, dvěma paláci oddělenými řekou.
Most byl zároveň obranným prvkem, který měl Florencii chránit před případným útokem nepřátel z řeky. Malé krámky, které na mostě najdete, měly také další význam. Radnice je začala po dokončení mostu pronajímat, aby získala zpět investované peníze. Ponte Vecchio je opravdu ojedinělou stavbou a dost možná jde o nejznámější most světa.
Puente de la Mujer
Další ze slavných mostů, po kterých se můžete při cestování projít, je Puente de la Mujer neboli Most ženy v argentinském Buenost Aires. Narozdíl od výše zmiňovaných staveb je tento most příkladem moderní architektury. Dokončený byl až v roce 2001 architektem Santiagem Calatravou. Překlenuje dok číslo 3 ve čtvrti Puerto Madero.
Tato čtvrť, která vznikla především pro potřeby lodní dopravy, je plná moderních architektonických zázraků oplývajících technologickými vychytávkami a Puente de la Mujer je jedním z nich. Může se totiž vychýlit až o 90 stupňů a umožnit tak větším lodím proplout přes dok. Fascinující je i okolí mostu.
Čtvrť Puerto Madero se totiž rozkládá na břehu Río de la Plata. Tahle řeka – a za řeku je považovaná především v Argentině, mnozí jiní ji vidí spíše jako záliv – vzniká soutokem řek Uruguay a Paraná a vlévá se do Atlantiku, na šířku přitom měří přes 200 kilometrů.
Po Mostě ženy, který rozhodně stojí za vidění, tedy přejdete jen nepatrný kousek tohoto veletoku, architektonický skvost totiž měří jen 170 metrů.
Andělský most
Jak bychom mohli zapomenout na Řím? Pokud jste tohle město už navštívili, nepochybně jste si všimli, jaký význam má pro místní architekturu katolická církev. Nejspíš vám neušlo ani to, pro kolik literárních a filmových děl se italská metropole stala kulisami.
Jedním z nejslavnějších filmů poslední doby, který vás Římem dokonale provede, je snímek Andělé a démoni natočený podle neméně slavné knižní předlohy z pera Dana Browna. Zavede vás do Andělského hradu, někdejší papežské pevnosti, stojící na břehu řeky Tibery. Abyste se k této majestátní kruhové stavbě dostali, musíte překonat Andělský most neboli Ponte Sant’Angelo.
Ten byl vybudován už ve druhém století, anděly na něj však dosadil až architekt Bernini na popud papeže Klementa IX. Andělů tu stojí deset a třímají pašijové symboly, projít se tedy po mostě je jako absolvovat křížovou cestu. Most, hrad i jejich okolí jsou plné legend spojených právě s těmito tajemnými bytostmi a andělsky krásné břehy Tibery stojí za procházku.
Na který slavný most se vydáte na své příští cestě? Přestože jsou všechny bezpečné, nezapomeňte si s sebou na břehy všech řek i moří přibalit také dobré cestovní pojištění!