Unikátní ekosystém, jiný svět hýřící faunou i flórou a místo, kde můžete zažít adrenalinovou jízdu. Tím vším je moře a oceán pro ty, kdo se vydají pod jeho hladinu. Jste v neoprénu jako doma, nebo vás láká ho konečně obléknout? Vyberte si z našich tipů na to nejlepší potápění po celém světě. Manty, korálové útesy a vraky lodí čekají!
Blízká krása: Rudé moře
Vsadíme se, že když se zeptáte potápěčů ve svém okolí, kde s ponory začínali, spousta z nich bude mluvit o Rudém moři. Není divu, je relativně blízko a přitom jde o jedno z nejhezčích míst na potápění na světě. Mezi oblíbené oblasti i pro začátečníky patří Marsa Alam, kde skoro v každém hotelovém komplexu najdete školu potápění.
Vidět tu můžete bohaté korálové útesy, potkat menší druhy rejnoků, želvy, mořské krávy, neboli dugongy i celou řadu druhů žraloků. Potápět se je možné celý rok, ale pokud si chcete aspoň trochu užít i pobyt na souši, doporučujeme vypravit se sem ještě před létem. Teplota vody se během roku pohybuje mezi 22 a 27 °C, nejchladnější je v zimě, nejteplejší v srpnu – to už je ale na břehu opravdu moc velké vedro.
Maledivy
Oblíbenou destinací potápěčů a milovníků moře obecně jsou Maledivy. Dostat se sem, vám sice bude trvat déle, lety přes Dubaj jsou ale velmi pohodlné a do Indického oceánu se tak dostanete s veškerým komfortem. Maledivy jsou pestrým rájem, složeným ze spousty malých ostrůvků, uspořádaných do atolů. Z řady z nich nevidíte nic než modré moře. A pestrý je nejen život pod vodou, ale i jeho různé podoby na různých místech.
Na vnitřní straně atolů si užijete klidnější ponory, které zvládnou i začátečníci. Pokud se chcete potkat s většími zástupci místní fauny, vydejte se ale za dobrodružnějšími ponory na vnější stranu atolů, kde potkáte větší rejnoky, jako je manta, žraloky velrybí i obří ryby jménem kranas. Od května do srpna je na Maledivách období dešťů, nicméně i v tuto dobu se dá potápět. Voda je díky srážkám zakalená. Deště jsou ale intenzivní a krátké, takže ponory neznemožňují.
Bali – vrak Liberty
Bali je snad tou vůbec nejoblíbenější exotickou destinací současnosti. Digitální nomádi sem míří v době evropské zimy pracovat s notebookem v ruce, moderní poutníci s batůžky cestují nalehko, na své si tu ovšem přijdou i potápěči. Najdete tu dokonce českou potápěčskou školu a centrum, nemusíte se tak bát ani jazykové bariéry. Jedním z velkých lákadel potápění na Bali je vrak lodi Liberty.
Na délku má 130 metrů, leží v hloubce od 5 do 30 metrů. Kromě bohatých korálů se tu potkáte třeba s měsíčníkem svítivým. Potápět se tu můžete celý rok, teplota vody neklesá pod 29 °C. Nejlepší podmínky zde panují od května do listopadu. V dubnu a květnu se můžete nejsnáze potkat s rejnoky manta. V zimní sezóně, tedy od prosince do února, tu prší, což zhoršuje viditelnost při ponorech.
Rudé moře pro pokročilé: Thistlegorm
U vraků a jejich prozkoumávání ještě zůstaneme. V Rudém moři poblíž další oblíbené turistické destinace, města Sharm el-Sheik, najdete obrovský vrak nákladní obchodní lodi Thistlegorm. Ta byla potopena v době druhé světové války a průzkum jejího vraku je nezapomenutelným zážitkem.
Kromě toho, že vrak je obrosten korály a žijí zde pestrobarevné ryby a spousta želv, se tu můžete potápět třeba mezi řadami motocyklů – i ty totiž byly na palubě spolu s válečnou technikou včetně tanků. Vrak se nachází v hloubce od 16 do 33 metrů. I zde se teploty vody pohybují mezi 22 a 27 °C a ideální dobou pro dovolenou zde je zhruba období dubna a května, kdy je voda teplá ana souši ještě není to úplně největší vedro.
Belize – velká modrá díra
Tak tenhle potápěčský hit jste už určitě viděli. Přinejmenším na fotce, patří totiž k jednomu z nejzajímavějších divů přírody. Velká modrá díra v Belize je kruhovou geologickou formací pod hladinou moře, která jednoduše vypadá jako díra kamsi do neznáma. Okolní vody jsou tak mělké, že při odlivu korály často vykukují nad hladinou. Hlubina modré díry však sahá až do 125 metrů, široká je 333 metrů.
Vidět tu můžete stalaktity či sloupy podobné těm v krápníkových jeskyních, také ale celou řadu zvířat. Želvy, kraby, murény i žraloky – ty hlavně v hloubce, za pozornost stojí i okolní kruhový korálový útes. Teplota vody v Belize se pohybuje mezi 25 a 30 °C, potápět se tedy můžete po celý rok. Každopádně i zde platí, že pro hluboké ponory je vhodnější silnější neopren, prochladnutí může být při potápění nebezpečné.
Zoologická v Palau
Tohle místo v Pacifiku je dalším podmořským rájem. Asi nejoblíbenější potápěčskou lokalitou je Blue Corner, kde zůstává i zkušeným potápěčům rozum stát nad pestrostí podmořského života. Najdete tu obrovská hejna ryb, barakudy a velkou spoustu žraloků. Jde jednoduše o destinaci pro náročné, a to nejen co se fauny týče.
Jsou tu silné proudy, adrenalinový zážitek a pořádný sportovní výkon vás tedy čeká, i pokud už máte za sebou desítky ponorů. Voda je tu o něco chladnější v únoru a březnu – okolo 26 °C, v nejteplejších měsících dosahuje až k 30 °C. Nejlepší potápění tu zažijete od listopadu do dubna, kdy uvidíte nejvíce ryb v pelagické zóně.
Cape Kri v Indonésii: Nejhezčí korály
S korály se to má jako s whisky nebo s falafelem – všude, kde jsou na ně pyšní, tvrdí, že je mají nejlepší na světě. V Indonésii, konkrétně na Cape Kri, mají ale dost možná pravdu. Místní korály jsou považované za ty úplně nejkrásnější. Jsou nádherně zachovalé a nepoškozené člověkem a můžete tu vidět obrovské množství jednotlivých druhů korálů.
Kromě toho také manty, žraloky i želvy. V druhé polovině roku je tu voda o něco chladnější, okolo 27 °C, v té první šplhá její teplota až k 29 °C. Potápěčská sezóna probíhá především od října do dubna, od června pak hrozí vítr a srážky a tím i horší podmínky.
Bora Bora
Ostrov ve Francouzské Polynésii je v podstatě synonymem dokonalé dovolené. Oblíbená exotická destinace romantických dvojic je ale také ideálním místem pro potápění. Najdete tu celou řadu zajímavých lokalit vzdálených nanejvýš hodinu cesty lodí. Užívat si můžete podmořské zahrady korálových útesů, potkat se s rejnoky manta, žraloky citronovými, černocípými nebo šedými, ale i s kladivouny. Od srpna do října tudy táhnou i keporkaci, takže se můžete zblízka seznámit i s těmito obry. Voda se během roku ohřívá z 25 na 30 °C a nejtepleji je tady v dubnu.
Vybrali jste si? Nezapomeňte, že nejkrásnější ponory zažijete se zkušeným divemasterem a že bez buddyho po vašem boku to nepůjde. A také myslete na pojištění! Užijte si podmořské krásy a odneste si jen úžasné zážitky.