Jste milovníkem vína a Znojmo už znáte? Pak se vydejte do Francie. Čeká na vás nespočetně zážitků s nádechem vinné révy. Jaké vinobraní je pro vás to pravé a na co nezapomenout? Podívejte se společně s námi na pár tipů, jak si vinobraní ve Francii užít doslova každým douškem.
Francie, země vína a radosti. Nenajdete lepší místo, kam byste se měli vydat za vinnými zážitky. Jak je známo, vinobraní přichází z jihu. I proto je nyní ideální destinací na takový výlet oblast Burgundska či Alsaska.
Burgundské sklípky
Burgundsko vám nabízí oblast bohatou na turistické stezky, které vás zavedou přímo do vinných sklípků. Výlet si zde můžete udělat na kole či autem, ovšem nejlépe si celý zážitek vychutnáte, když půjdete po svých. Tato destinace vám totiž krom výborného vína a přátelských obyvatel, nabízí i přírodní krásy Francie.
Nejvíce vína si můžete v Burgundsku vychutnat mezi městy Beaune a Dijon. Pokud budete mít zájem pouze o prohlídku vinice, bez ochutnávky, ve většině případů za to nic nezaplatíte. Ochutnávky se pak pohybují kolem 20-30 EUR. Při ochutnávkách určitě nezapomeňte na chloubu Burgundska, na bílé víno Chablis. Vína této odrůdy se skvěle hodí k mořským plodům a chybu neuděláte ani s vybraným sýrem. Zeptejte se třeba místních. Ty vám jistě rádi poradí, jaký sýr vybrat k těmto suchým, ovocným vínům.
Máte raději červené? Obě varianty zde najdete v tom nejluxusnějším provedení. Milovníkům červeného vína doporučujeme oblast Côte de Nuits, která je známá svou aromatickou odrůdou Pinot noir. Krom toho tu najdete i muzeum či tamní tržnici, která vám svojí atmosférou vyrazí dech.
A ještě něco. Zapomeňte na řízky, které jste propašovali do příručního zavazadla. Burgundsko vám krom lahodného vína nabízí i spoustu gurmánských zážitků, které stojí za to nepromeškat.
Kapka ledového vína…
Koncem září přichází i čas návštěvy Alsaska, kde víno dozrává o něco později. Krom jiného je Alsasko jedinou oblastí, kde si můžete dopřát ochutnávku ledového vína.
Kousek od města Štrasburk se vám v Alsasku dostane toho nejlepšího z odrůd jako je ryzlink či kořeněný tramín. Na to pravé zde narazí i vyznavači šampaňského, kteří se nevydají jinam, než do města Eparnay. Zde, ve vinných sklepích, dozrává to nejluxusnější šampaňské, jakým je Moet et Chandon či Dom Pérignon. Právě to se zrodilo v nedaleké vesničce Hautvilliers, kde vůbec první šampaňské stvořil mnich Dom Pérignon. Krom lahodného nápoje zde můžete navštívit i jeho hrob a vzdát mu tak hold. V oblasti Alsaska je mnoho turistických stezek šampaňského a vína, které vás jistě nadchnou.
Ačkoli jsou místní lidé přívětivý a víno je skvostné, myslete stále na to, abyste se v pořádku vrátili domů, třeba i na příští vinobraní do Znojma. I proto si s sebou raději přibalte naše cestovní pojištění, které vám cestu domů ve všech případech usnadní.