Balení na dovolenou je samo o sobě náročné a co teprve, když musíte přemýšlet nad tím, co si sbalit do příručního zavazadla. Znáte to. Nejraději byste do něj sbalili vše, co budete během letu potřebovat, ale jak máte vědět, jaké věci to budou a jestli si je s sebou na palubu vůbec můžete vzít?
Muži to budou mít o něco jednodušší. Přeci jen nejspíš neshledávají důležitým, jestli budou na palubě letadla vonět nebo jestli jim během letu nepopraskají rty. Jsou ovšem obecná pravidla, která by měl znát každý, kdo do letadla nenastupuje pouze s peněženkou a telefonem v kapse. Co se ale vlastně označuje pojmem příruční zavazadlo, jak velké může být a co smí obsahovat?
Máme pro vás stručné shrnutí všeho, co budete potřebovat, abyste se na letišti nemuseli zbavovat oblíbené voňavky či skateboardu. Příruční zavazadlo je běžně označováno jako kabinové a zahrnuje všechny zavazadla, která si berete s sebou na samotnou palubu letadla. Běžně si s sebou smíte vzít jedno až dvě zavazadla, dle podmínek přepravce, ke kterým máte během letu přístup.
Velikost příručního zavazadla si stanovuje každá společnost jinak, je tedy na vás, abyste si zkontrolovali pokyny a přizpůsobili tomu jeho rozměry. Letěli jste někdy s nízkonákladovou společností? Pak jistě víte, že příruční zavazadlo zdarma se vám ve výsledku může dost prodražit, pokud nezvolíte jeho správnou velikost a váhu.
Co si ale do příručního zavazadla rozhodně nebrat?
Krom věcí, které by vás snad ani nenapadli, jako jsou nože, zbraně či střelivo, i v podobě hraček, si na palubu letadla rozhodně neberte zapalovače, samozápalné sirky či toxické látky. Zapomeňte také na stravování v letadle vlastním příborem, ten si raději nechejte doma.
Mezi zakázané předměty patří také skateboard, lyžařské hůlky, brusle, šipky – všechny totiž patří k předmětům, se kterými vás do letadla nepustí.
Jak je to ale s tekutinami?
Určitě jste slyšeli spoustu příběhů o zabavených lahvích s oblíbeným nápojem či odličovací vodou. Jak tomu tedy předejít? Pro přepravu tekutin na palubě platí velice přísná pravidla, která je třeba dodržovat. Pokud si s sebou budete brát jakoukoli tekutinu, tedy i kosmetiku, vše musíte mít uzavřené v obalu do 100 mililitrů. Všechny tekutiny pak mějte v jednom průhledném, uzavíratelném sáčku s maximálním objemem do 1 litru a s rozměry maximálně 20 x 20 cm.
Ovšem pozor. Mezi tekutiny nepatří jen pití, či zmiňovaná tekutá kosmetika. Pravidla se vztahují i na jelení loje, pěny, deodoranty, zubní pasty, rtěnky a další předměty, na první pohled nezapadající do pojmu tekutina.
Berete-li si s sebou léky, které potřebujete během letu, či mateřské mléko pro své dítě, je třeba mít potvrzení od doktora, v případě mléka pak ve výjimečných případech náležitou kontrolu zaměstnance letiště. Než se tedy příště budete balit, dobře si rozmyslete, co všechno už je ve vašem příručním zavazadle, a jestli všechny předměty využijete.
Pokud přijdete o svůj oblíbený nápoj, nic se ještě neděje. Pro horší případy si raději nezapomeňte přibalit i cestovní pojištění.