Ve zprávách se čas od času objeví nepříjemná informace o dopravní nehodě, kterou způsobilo vozidlo odstavené u krajnice, nejčastěji na dálnici. Že se vám ještě nikdy nestalo, abyste museli zůstat s autem stát někde na kraji cesty? Máte štěstí, ale vězte, že přihodit se to může každému.
Asi nejčastějším důvodem, který vás i s autem přišpendlí do odstavného pruhu dálnice, je defekt pneumatiky. Pokud nemáte moderní pneumatiky typu run-on-flat, se kterými můžete dojet i po defektu, nezbyde vám, než zastavit. Ke krajnici vás pošlou i další poruchy nebo třeba prázdná nádrž. Stává se to nejčastěji v místech, kde jedete poprvé a neznáte rozmístění čerpacích stanic. Jednoduše – potkat to může i vás. Jaký je tedy nejbezpečnější postup při řešení podobné situace?
1) Zůstat stát a být vidět
Zní to banálně, ale defekt či jiná nečekaná situace vás může rozhodit, proto zachovejte chladnou hlavu a zajistěte auto proti pohybu. Zajeďte co nejblíže ke krajnici (ale tak, aby mohli případní spolucestující vystoupit dveřmi na straně spolujezdce) a vypněte motor. Nezapomeňte také zapnout blinkry a nechat svítit obrysová světla. Nejen v noci je potřeba se postarat o co největší viditelnost auta, které se právě stalo překážkou v silničním provozu.
2) Reflexní vesty pro všechny
Ještě než z auta vystoupíte – a pokud to jen trochu půjde, vystupujte dveřmi na pravé straně – oblečte si reflexní vestu. V České republice je povinná jen pro řidiče, mnohem rozumnější ale je vozit s sebou jednu pro každého člena posádky. Reflexní vestu by si tedy měl obléct každý, vystoupit co nejopatrněji a dostat se co nejrychleji za svodidla.
3) Ven, ale do bezpečí
Že se na dálnici není možné kolem auta pohybovat, to asi nemusíme zdůrazňovat. Nestačí si ale jen tak stoupnout stranou. Samozřejmostí je překonat svodidla, mnohem bezpečnější ale je jít dál i od nich, překonat například násep vedle cesty nebo alespoň kousek popojít do prostoru za svodidly. V každém případě nezůstávejte v autě a nenechávejte tam ani děti!
4) Trojúhelník
Do povinné výbavy patří i bezpečnostní trojúhelník. I on slouží ke zvýšení viditelnosti auta. Je potřeba ho umístit alespoň 100 metrů za auto, ale opravdu velmi opatrně. Právě při manipulaci s trojúhelníkem dochází k nehodám. Člověk, pohybující se v odstavném pruhu, je totiž v rychlosti na dálnici velmi špatně vidět. Je-li to možné, umístěte trojúhelník zpoza svodidel nebo se alespoň snažte v odstavném pruhu strávit co nejméně času.
5) Zavolat asistenční službu
Až když je auto zajištěné a dobře viditelné a až když jsou všichni včetně řidiče v bezpečí mimo vozovku, zavolejte asistenční službu. Protože auto tvoří překážku v silničním provozu, je potřeba informovat i policii. Asistenční služba se postará jak o nepojízdné auto, tak o jeho posádku, policie zase o to, aby se o překážce na vozovce dozvěděli skrze dopravní zpravodajství další řidiči.
Nezapomeňte, že při tak nepříjemné situaci jako je porucha auta na dálnici je nejzásadnější zachovat chladnou hlavu a dbát na bezpečnost. I když spěcháte nebo chcete závadu na autě co nejrychleji vyřešit, mějte na paměti, že auto se opraví a zmeškané schůzky vyřeší. Zdraví a život však máte jen jedny.
Pokud se autem vydáváte na cesty do zahraničí, rozhodně se nezapomeňte pojistit. Vybrat si můžete jak z jednorázové pojistky, tak z celoroční pojistky. Ta se vyplatí těm, kdo se za hranice vydávají pravidelně. V případě nepříjemné události pak budete mít o starost méně. Mrkněte také na povinnou výbavu v oblíbených zahraničních destinacích, ať vás nepřekvapí ani policejní kontrola!