Pojištění, to je hotová věda. Není náhodou, že ti nejtalentovanější studenti a studentky matematických oborů často zvolí kariéru v pojistné matematice. Propočítávat všechna rizika, jejich pravděpodobnost, náklady… Co tahle věda ale znamená pro vás? Především vám nabízí celou spoustu variant, ze kterých si můžete při zahraniční cestě vybrat. Dostanete tak cestovní pojištění na míru, které je cenově nejvýhodnější vzhledem k rizikům, která se právě s vaší dovolenou či pracovní cestou pojí.
Co všechno si tedy musíte před cestou a před sjednáním pojištění vyjasnit? Jde o několik základních věcí. Cíl cesty, tedy místo pobytu, aktivity, kterým se hodláte věnovat a také to, proti jakým dalším možným rizikům chcete pojistit. Berete s sebou psa?
Víte, že s sebou povezete drahý počítač a chcete si pojistit i případ, že by vás na prázdninách vykradli? To vše můžete při pořízení pojištění specifikovat a mít tak jistotu, že se vám dovolená v případě nějaké nehody neprodraží a zároveň, že platíte jen za to, co se konkrétně vám může přihodit.
Tak kampak, kampak?
Vzdálenost, kterou po cestě urazíte, hraje roli nejen v případě cen dopravy či roamingu, ale také pojištění. Jedním z důvodů jsou stoupající náklady na přepravu zraněných či nemocných zpět do Česka – přepravit vás do nemocnice ve vašem rodném městě prostě vyjde levněji z Rakouska než třeba z Brazílie.
Nejdražší je pak pojistění v zemích, kde je nejdražší zdravotní péče i pro místní, jako jsou například USA. Cestovní pojištění českých pojišťoven samozřejmě neplatí v Česku (tady je vaše péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění) a případně v dalších zemích, kde si platíte veřejné zdravotní pojištění.
Na lyže, na hory, na pláž?
Zásadní pro výběr té pravé pojistky je samozřejmě i to, co plánujete na dovolené dělat. Většina pojišťoven proto dělí pojistky na ty běžné, turistické a na sportovní pojistky či pojistky pro ty, kdo v zahraničí chtějí pracovat. Union Pojišťovna do turistické pojistky, tedy té nejvýhodnější, zahrnuje i běžné zimní sporty, takže si nemusíte při plánování lyžovačky lámat hlavu s výběrem.
Pro další sportovní aktivity je ale lepší si vybrat pojistku, která pokryje případné sportovní úrazy – ať už se chystáte horolezit nebo si chcete třeba v Thajsku vyzkoušet místní bojová umění. Pokud v zahraničí plánujete manuálně pracovat, opět je to třeba v pojistce zohlednit.
Je to jednoduché – čím aktivnější jste, tím pravděpodobnější je, že pojištění využijete, proto je o něco dražší v případě adrenalinové dovolené než v případě prázdnin na pláži.
Na co ještě nezapomenout
Pamatujte rovněž na to, že pokud je vám více než 69 let, musíte to v pojistce také specifikovat. Kromě dětí, které je samozřejmě také potřeba pojistit, nezapomeňte ani na mazlíčky.
Do cestovní pojistky můžete zahrnout jak situace, kdy budou potřebovat ošetření, tak pojištění odpovědnosti za jejich kousky v zahraničí.
Další připojištění si můžete pořídit třeba pro případ, kdy vám auto vypoví službu – v takovém případě pojišťovna hradí dopravu vozu zpět domů – nebo pro ochranu vaší dočasné domácnosti, abyste se nemuseli bát třeba o videokameru, fotoaparát nebo notebook, které si berete s sebou.
Cestovní pojištění dnes jednoduše padne jako ulité. Navíc si ho můžete pořídit za pár minut online a ještě ušetříte. Vyberte si přesně ty služby, které potřebujete, a vydejte se na cesty! Držíme samozřejmě palce, abyste pojistku nakonec vůbec nepotřebovali. Šťastnou cestu!