Určitě jste to zažili mnohokrát, poprvé nejspíš na dětském táboře nebo školním výletě a naposledy o loňské dovolené. Pokoušíte se všechny potřebné věci vměstnat do jednoho zavazadla, ale nedaří se vám to a nakonec na vlak nebo na letiště odcházíte ověšení ještě další taškou. V dětství to byla jen otrava, ale s přísnými pravidly pro palubní zavazadla, váhovými limity a dalšími omezeními může jít o problém. Je tedy na čase naučit se zabalit kufr jako profíci!
Rady ohledně prakticky sbaleného zavazadla je na místě hledat v armádě. Ne snad proto, že byste si na dovolenou měli vzít více oblečení v barvě khaki. Vojáci se musí často přesouvat nebo dokonce stěhovat a musí to dokázat velmi rychle a efektivně. Proto se v balení vyznají! Jaké jsou jejich tipy?
Připravte bitevní pole
Balit je potřeba především prakticky a přehledně. A to je nejsnazší, když máte vše na očích. Připravte si proto nějakou přehlednou plochu, podlahu nebo ustlanou postel, a začněte na ni skládat všechny potřebné věci. Snáz tak uspořádáte všechny hygienické potřeby, oblečení, elektroniku, získáte přehled o tom, kolik věcí je potřeba do kufru naskládat a zvýšíte pravděpodobnost toho, že konečně nic nezapomenete.
Seznam nezbytností
Jsou věci, které se neztratí na žádné cestě, špatně se v zahraničí shání a vedou ke zbytečným výdajům. A také věci, bez kterých by nebylo bezpečné vůbec vyrážet. Udělejte si jejich seznam. Měly by na něj samozřejmě patřit vaše doklady, léky, které užíváte, a peníze či platební karty. Tyhle věci ovšem moc místa nezaberou.
Na seznam ale patří také elektronika – chytrý telefon, nabíječka, powerbanka či adaptér pro země, kde mají jiné zásuvky. Kromě elektroniky se může hodit i offline řešení jako je mapa, papírová palubní vstupenka nebo jízdenka a vytištěná adresa místa, kam se potřebujete dostat.
Žádné možná
Tento tip je poměrně prostý. Berte s sebou jen to, co budete skutečně potřebovat. V dnešní době je poměrně snadné zjistit, jestli ve vaší destinaci bude vedro nebo zima, zda bude pršet či jestli tam platí nějaké zvyklosti, které se týkají oblékání. Nemusíte si tedy brát oblečení pro rozmezí 0–30 °C a vše od večerních šatů po tepláky.
Zabalte si hlavně praktické oblečení, čímž nemyslíme nutně kapsáče či pláštěnku, ale věci, které se k sobě hodí. Džíny zaberou více místa než trička, přibalte proto nějaké univerzální, totéž platí o botách. Podobně postupujte i s knížkami, kosmetickými potřebami a dalšími věcmi. A nezapomeňte zavzpomínat na vaše předchozí cesty. Co jste si posledně zabalili a ani to nevytáhli z kufru? Příště už to s sebou neberte.
Zahrajte si Tetris
Pokud chcete, aby byl váš kufr zabalený opravdu prakticky, nevynechte žádné volné místečko. Jak na to? Uspořádejte všechno do praktických tvarů! Drobnou elektroniku, kosmetiku, léky nebo spodní prádlo uspořádejte do tašek nebo sáčků, budou se vám lépe hledat a nestane se vám, že při vytahování kabelu nabíječky exploduje celý obsah kufru.
Větší kousky oblečení zabalte přesně tak jako to dělají vojáci – do ruliček, zámotků a dalších pevných tvarů. Pokud potřebujete, aby se nějaký kousek nezmačkal, klasicky ho složte a umístěte buď zcela dospod, nebo na vršek kufru. Vyplatí se také do spodní části umístit ty nejtěžší věci, aby se při pohybu v kufru vše nezpřeházelo. A co s volnými skulinkami? Ty nejlépe zaplní ponožky!
Samozřejmě je nezbytné přibalit ještě jednu věc, která sice místo nezabere, ale odjíždět bez ní se nevyplatí. Dobré cestovní pojištění! Přihoďte ho do kufru a hurá na cesty.