Pokud rádi cestujete nebo vás do zahraničí pravidelně přivádí práce, jistě si na letištích a v oblacích připadáte jako doma. Pár hodin v letadle do Paříže, Londýna nebo Frankfurtu je hračka, dostat se ale pohodlně někam do Ameriky nebo Asie je podstatně větší výzva.
Dlouhé lety, mnohahodinové přestupy, bolavá záda, nuda. Jak se vyhnout nepříjemnostem? Přečtěte si 5 dobrých rad, které vám pomohou přečkat cesty do dálek v co největší pohodě.
Tělesné pohodlí
Nejdůležitější je samozřejmě dostat do pohody tělo. Let je sám o sobě dost vyčerpávající, tělo se musí prát se stresem, suchým vzduchem, změnou tlaku, omezeným prostorem i možností pohybu. Myslete na to už v momentě, kdy si budete balit kufr.
Ve filmech vypadají sice letištní haly jako přehlídková mola, vězte však, že pro létání se mnohem víc hodí pohodlnější styl než lodičky a kostýmky. To nejpohodlnější, co si s sebou a na sebe berete, si oblékněte právě na cestu. Pohodlné boty, volné oblečení nebo třeba kvalitní sportovní legíny. Doma nechte vše, co vás škrtí a jinak obtěžuje.
Myslete i na to, že v letadle občas bývá zima. Lepší aerolinky vám v takovém případě samozřejmě nabídnou přikrývku, i tak vám ale může být příjemnější zabalit se do vlastního svetru. Neuškodí ani ortopedický polštářek, hydratační krém či krém na ruce.
I duševní rozptýlení
Na trase Praha – Londýn si vystačíte s palubním časopisem a hudbou, kterou máte v mobilu. Když ale musíte ve vzduchu trávit hodiny a hodiny, musíte se na cestu pořádně připravit. Netřeba asi zdůrazňovat, že kniha nebo čtečka je v takových situacích skvělým přítelem, který vás zabaví na dlouhé hodiny.
Abyste ale mohli čas trávit pestře, nezapomeňte si nabít mobil a přibalit i powerbanku. Ve vzduchu jistě oceníte i hry, audioknihy, hudbu nebo třeba vzdělávací aplikace, většina má i offline verzi. Zjistěte si, jakým letadlem poletíte, ta nejmodernější nabízí zábavní panely, ve kterých najdete filmové trháky, dokumenty i rádio, vždycky je ale lepší přibalit si i vlastní záložní variantu.
Špičkové aerolinky nabízí už i připojení k internetu, je ale velmi pomalé a po pár prvních minutách také drahé. Buďte radši kreativní při vymýšlení jiné zábavy. Třeba budete první, kdo během letu uplete svetr.
Ach, ty přestupy!
Dokud jste nemuseli trávit celou noc na letišti třeba v Dubaji, vězte, že nevíte, jestli se dokážete vypořádat s nudou. Čím dál cestujete, tím pravděpodobnější je, že vás potká nějaký dlouhý přestup. Jak cestovní kanceláře nabízející zájezdy na míru, tak různé vyhledávače letenek obvykle hledají nejlevnější kombinaci letů.
Ta většinou znamená právě prodlevy na velkých přestupních letištích. Je to sice lepší varianta než zabookovat lety, které těsně navazují, a nechat si je uletět, ale není to žádný med. Velká mezinárodní letiště ve Frankfurtu, v Dubaji či v Londýně naštěstí žijí 24 hodin denně, tedy alespoň zčásti. Vždycky se tu najde nějaká trafika, duty free obchod nebo bistro, otevřené i v noci, kde se dá strávit nějaký čas.
Pokud ale na další let čekáte několik hodin, zvažte využití lounge, tedy prostoru, kde najdete větší pohodlí než na tvrdých sedačkách odletové haly. Sice si připlatíte, ale vaše záda vám poděkují. Další možností je samozřejmě zajistit si takový přestup, při kterém se stihnete podívat do města, ve kterém čekáte na odlet.
Myslete ale na to, že letiště bývají od centra vzdálená a že se pro takový způsob trávení času hodí přestupovat ve dne, nikoli v noci. Zkontrolujte také, zda pro opuštění letiště nepotřebujete vízum, případně si ho včas zajistěte. A berte to z té lepší stránky – při přestupu můžete nakoupit suvenýry a dárky z cest, na které jste určitě zapomněli.
Svačina řeší všechno
Jen najedený cestovatel je spokojený cestovatel. Většina aerolinek, snad s výjimkou těch nejlevnějších, vás nakrmí. Kvalita a kvantita se ovšem liší a jídlo, prodávané na palubě nad rámec běžného menu, bývá drahé.
Proto je dobré vybavit se nějakou tou svačinkou. Na každém letišti najdete celou řadu restaurací a bister, vyplatí se ale jídlo nakoupit už před příjezdem na letiště, opět kvůli cenám. Pokud se stravujete jinak, než je běžné, nezapomeňte si objednat zvláštní menu. Většina aerolinek vám uvaří vegansky, halal nebo třeba bezlepkově, je ale potřeba to zařídit s předstihem. I tak ale přibalte něco na zub pro případ nečekané prodlevy.
Myslete při tom každopádně na ostatní cestující. Ne každý se chce s českou gastronomií seznámit zrovna přes váš sendvič se syrečky. Důležitý je i příjem tekutin. Pamatujte, že přes bezpečnostní kontrolu lahev s vodou nepronesete. Nápoje si můžete koupit těsně před odletem nebo si s sebou zabalit ekologickou lahev a naplnit ji vodou až po bezpečnostní kontrole.
A ještě pojištění!
Jak bychom mohli zapomenout. Čím více přestupů, tím je větší pravděpodobnost, že se vám někam zatoulají zavazadla. Ocitnete se také v několika dalších zemích s různými systémy a úrovněmi zdravotní péče, nebo vaše tělo může na dlouhý let reagovat nečekaně. Zkrátka, potřebujete dobré cestovní pojištění.
Takové, které pokryje nejen lékařské výlohy kdekoli, kde byste je mohli potřebovat, ale i případnou ztrátu zavazadel. Takže pojistit, sbalit knížku, svetr, svačinu, dobře naplánovat cestu a můžete vyrazit!