Plánujete před chladnou zimou utéct někam za exotikou? Máme pro vás jeden neobvyklý tip. Francouzská Polynésie je jedním z nejvzdálenějších míst, kam se můžete vydat. I proto jde o místo, které narozdíl od dostupnějších destinací není plné turistů. Nenarazíte zde ani na zástupy cestovatelů z Čech. Svou krásou vám sebere dech. Jistě se tu potkáte s faunou, flórou i kulturou, jakou jste ještě neviděli. Země, kterou Evropě představil malíř Paul Gaugin, čeká, až ji objevíte i vy. Pojďte se zahřát!
Francouzská Polynésie je zámořským společenstvím Francie v Jižním Pacifiku. Jde o souostroví 118 ostrovů a atolů, 67 z nich je obydlených. Dělí se na pět skupin ostrovů: Společenské ostrovy, souostroví Tuamotu, Markézy, Gambierovy ostrovy a Jižní souostroví. Největším, a také nejznámějším ostrovem je Tahiti s hlavním městem Papeete. Celkem na 4 167 čtverečních kilometrech ostrovů a atolů žije asi 280 tisíc lidí, v hlavním městě pouhých 26 tisíc. Kromě Tahiti jsou nejznámějšími ostrovy Francouzské Polynésie bezpochyby Bora Bora či Markézy, které inspirovaly kromě Gaugina i spisovatele Hermana Melvilla či Jacka Londona.
Na ostrovech a atolech Francouzské Polynésie si můžete užít takovou míru exotiky, jakou si přejete. Na některých kouscích pevniny stojí velké hotelové komplexy s veškerým komfortem. Jinde, především na atolech, se můžete ubytovat v tradičních domcích, stojících přímo na pláži nebo nad vodou. Zkušení cestovatelé přitom doporučují navštívit různé ostrovy a i v rámci jednoho ostrova vyzkoušet různé typy ubytování, abyste si tropický ráj užili ze všech úhlů. Jedno ráno tak můžete vejít z ložnice takřka do moře, jindy zase na pláž, nebo opulentní hotelovou snídani.
Samozřejmostí jsou všechny odstíny modré a tyrkysové a neskutečně čisté moře – tedy vlastně oceán. Některé ostrovy, jako například Markézy, nabízí i dramatické pohledy na zelení obrostlé vrcholky sopečných hor. Celé souostroví, které se v oceánu rozpíná 2 000 kilometrů ze západu na východ a 2 400 kilometrů ze severu na jih, vzniklo totiž právě díky sopečné aktivitě. Dnes je ale klidné, poslední vážný cyklon tu řádil v osmdesátých letech. V zimě tu sice zažijete více srážek, teploty jsou ovšem tropické a moře ještě čistší než v létě.
A právě pod tyrkysovou hladinou se ukrývá asi největší lákadlo Francouzské Polynésie. To, že bohatství se skrývá pod mořem, dokládá i jeden neobvyklý zdroj příjmu země – pěstování černých perel. Šnorchlování a potápění je tu zkrátka vyhlášené. Pod vodou uvidíte spoustu rejnoků, žraloků a dalších obyvatel hlubin. Laguny lákají hlavně začátečníky, najdete tu však i strmé útesy plné života, které si užijí zkušenější milovníci potápění.
Ostrov Moorea je ideální pro ty, kdo chtějí vidět žraloky. Na Bora Bora se vydejte za rejnoky a na atol Rangiroa za krásami korálového útesu. Atol Manihi v souostroví Tuamotu je přezdívaný Černá perla, právě proto, že těchto klenotů se tu nachází nejvíc. I kvůli potápění se tak vyplatí navštívit více míst v rámci souostroví.
Vydejte se do dálek, zahřejte se a poznejte Francouzskou Polynésii! Ať už sem pojedete jen odpočívat, zkoumat podmořský svět nebo jezdit z ostrůvku na ostrov, nezapomeňte na cestovní pojištění. Přejeme samé dechberoucí zážitky!