Byly doby, kdy letenky stály spoustu peněz, a leteckou dovolenou si mohl dovolit málokdo. Ty jsou ale naštěstí dávno pryč a celá řada destinací je dosažitelná třeba i za pár stokorun. Ať už ale cestujete s nízkonákladovou společností nebo s běžnými aerolinkami, mohou vás čekat nepříjemné příplatky, pokud si nezjistíte dost informací o tom, co všechno cena letu zahrnuje. Nejčastěji jsou na vině zavazadla – jak je to tedy s těmi příručními, která bývají obvykle v ceně letenky i u nízkonákladových letů?
Velikost povoleného příručního zavazadla do letadla, tedy takzvaného palubního zavazadla, se vyplatí zjistit přinejmenším ze dvou důvodů. Zaprvé, dost možná zjistíte, že se pohodlně sbalíte jen do palubního kufru a ušetříte čas spojený s odbavováním zavazadel a jejich vyzvednutím. A zadruhé, vyhnete se nepříjemné situaci, kdy je zavazadlo, které jste si chtěli vzít na palubu, moc těžké nebo velké. V takovém případě si obvykle nejen připlatíte (zvláště pokud vaše letenka odbavené zavazadlo vůbec nezahrnuje), ale také nebudete mít po dobu letu přístup k věcem, které jste si k sobě na palubu sbalili.
Cestování nalehko
Protože neexistuje žádná jednotná směrnice nebo předpis o velikosti příručních zavazadel, kterými by se řídily všechny letecké společnosti, je vhodné zjistit si před každým letem, jaká pravidla pro kabinová zavazadla pro něj platí. Nejčastější povolené rozměry jsou 55 x 40 x 20 cm a nejobvyklejší povolená hmotnost je 10 kilogramů, někdy je ovšem limit nižší.
Právě proto nejvíce cestovatelů a cestovatelek volí jako kabinová zavazadla skořepinové kufry, u kterých není o rozměrech pochyb. Do limitu se ovšem obvykle vejde i spousta jiných druhů zavazadel, například batohy střední velikosti (oblíbené “krosny” jsou obvykle příliš vysoké), nebo různé tašky přes rameno. Do takového příručního zavazadla se toho vejde poměrně dost, takže když se zabalíte úsporně, nemusíte si v případě kratší dovolené lámat hlavu s odbavováním kufrů.
Zvláště u nízkonákladových společností je ale potřeba dát si pozor na povolenou velikost. Ty nejlevnější letenky totiž někdy zahrnují jen malé kabinové zavazadlo o rozměrech aktovky nebo větší dámské kabelky. Na víkend vám možná postačí i to, každopádně je nezbytné dopředu vědět, do jakého rozměru se musíte zabalit.
Kapitánova pravidla
Některé společnosti dovolují kabinová zavazadla dvě, to klasické a ještě jedno navíc – například kabelku nebo tašku na notebook. To je dobré si zjistit, nemusíte se pak stresovat s tím, jestli se vám psaníčko nebo počítač podaří před nástupem do letadla vměstnat do kufru.
Některé aerolinky vám na palubu dovolí vzít i méně obvyklá zavazadla jako jsou třeba pouzdra s hudebními nástroji nebo přepravky s menšími domácími mazlíčky. I ti ale musí být vybaveni samozřejmě potřebnými doklady. Vždycky je nicméně potřeba zjistit si přesné podmínky letecké společnosti a výši případných poplatků.
Pozor si samozřejmě musíte dát i na to, co se v palubních zavazadlech v žádném případě nesmí převážet. Na mysli máme mimo jiné tekutiny v balení nad 100 ml, nože, nůžky a samozřejmě veškeré zbraně a látky, které by se mohly vznítit nebo explodovat. Chcete-li tedy například z dovolené přivézt víno nebo si s sebou zabalit třeba velké balení nějaké tekuté kosmetiky, budete muset svůj kufr odbavit – pokud ovšem dané věci nakoupíte přímo na letišti za bezpečností kontrolou, na palubu je vzít můžete.
Štěstí zkrátka přeje připraveným, proto je nejlepší dávat pozor už při nákupu letenky – ta nejlevnější nemusí nakonec být nejvýhodnější a její cena se zvýší, pokud budete muset doplácet za odbavení zavazadel. Balení na dovolenou vám taky půjde snadněji, pokud budete vědět, že vás na letišti nečeká hektické přehazování věcí z jedné tašky do druhé. Každopádně zabalte i naše cestovní pojištění. Nic neváží, místo nezabere, na palubu může a ochrání vás, když to bude potřeba.