Venku přituhuje a topení už neslouží jen jako dekorativní prvek. Ano, zima se blíží. To ale nezastaví věčné dobrodruhy v jejich cestě za dalším zážitkem. Jedním z nich může být i stanování, které je, ač se to na první pohled nezdá, zážitkem vhodným i pro začátek listopadu.
Proč sbalit stan
Kdybyste mohli bydlet kdekoli na světě, kde by to bylo? Nemusíte odpovídat, stačí sbalit stan a rozbalit ho právě na tom místě. Stanování je nekonečnou příležitostí k poznávání, nejen na zastavení. Splynout s místem a okusit jeho atmosféru i v temnou noc, to je pocit, který nikdy jindy, než při stanování nezažijete.
O romantice snad ani nemusí být řeč. Právě atmosféra stanování je jednou z těch nejromantičtějších, a pokud jste ji ještě neokusili, jistě předčí vaše očekávání. Teplou vodu, myčku nádobí či fén na vlasy po pár dnech rádi vyměníte za večerní symfonii tamní fauny, výhled dle vlastního výběru či vůni vaší přírodní matrace. Pokud jste tedy do teď stanováním nepolíbení, zeptejte se sami sebe proč to změnit právě teď a odpověď už jděte hledat pod stan.
Co ke stanu?
Existuje několik seznamů věcí, potřebných při stanování. Máme pro vás pár tipů, které vám stanování můžou udělat ještě příjemnějším. Je už na každém, do jaké míry bude chtít splynout s přírodou a kdy vytáhne holící strojek.
Zem, pařez, kámen, nebo skládací židle? Na první pohled možná nepodstatná položka ale věřte, že páteř citlivějších jedinců rozdíl jistě pozná. Rozmyslete si tedy, jestli chcete raději snídat mezi mechem, nebo si své zdraví pojistíte pohodlným sezením. Vařič. Pokud nejste skaut, nebo jen zkrátka neumíte rozdělat oheň, vařič jakéhokoli typu je věc, která vám ve vybavení na stanování nesmí chybět. Abyste si ale mohli udělat váš oblíbený horký nápoj s klidným srdcem, nezapomeňte ani na kanystr s pitnou vodou.
Můžete totiž milovat přírodu, ale to ještě neznamená, že musíte znát původ každého pramene, ze kterého byste se chtěli napít. Krom potřebného nádobí, jakým je třeba váš plechový hrníček, prkénko na krájení, hrnec s pokličkou, plastové talířky, naběračka či příbor včetně ostrého nože doporučujeme přibalit i otvírák na konzervy. Nikdy totiž nevíte, kdy přijde čas na „plechovou“ stravu.
Pokud si budete kuchtit pod hvězdami z vlastních zdrojů, nezapomeňte doma ani sůl či pepř, protože koření promění stravu na jídlo během pár zrnek. Nezbytnou věci je jistě pytel na odpadky, který zaručí, že se v přírodě neproměníte v divokou zvěř. Abyste na sběr odpadků, ale třeba i na samotné stavění stanu v pozdních hodinách dobře viděli, nezapomeňte na čelovku. Světluška vás totiž zřejmě nezachrání. Nepohrdnete zřejmě ani pláštěnkou, která vás zachrání před deštěm a následným nastydnutím. Teď už jen stačí přibalit zbytek věcí, bez kterých se pod stanem neobejdete a vybrat to pravé místo, nebo třeba jen zastávku na cestě za dobrodružstvím.
Stanování v zahraničí
Pokud se chystáte rozbít stan za hranicemi, dejte si pozor na tamní zákony, které budou vaše možnosti do jisté míry limitovat.
Ne všude totiž můžete váš stan provětrat. Volné kempování je ve většině evropských zemí zakázáno a se stanem zde tak uspějete pouze s „volným přenocováním“. Kouzlo termínu je v délce pobytu. Ve většině zemí tak nemůžete kempovat na jednom místě více dní, ale přespání se zde toleruje. I když narazíte na zem, ve které můžete volně kempovat – Švédsko, Norsko či Turecko, platí zde přísná pravidla, která je třeba striktně dodržovat. Než tedy vyjedete za svým dobrodružstvím, ujistěte se, jaké jsou v dané zemi aktuální zákony upravující vaše práva a povinnosti ve volné přírodě.
Krom dodržování pravidel a ctění vašeho šestého smyslu doporučujeme i naše cestovní pojištění, díky kterému budete mít na cestách parťáka, který vám bude krýt záda.