Horská turistika je skvělým způsobem trávení volného času. Jde totiž vlastně o kombinaci náročného sportu a zážitku pro mnoho smyslů. Na túrách se dostanete do míst, která jsou jinak než po vlastních nohách často zcela nepřístupná. Právě na podzim je přitom příroda opravdu nádherná a mnohá pohoří jsou bezpečnější než na jaře. Vydejte se tedy do hor! U našich rakouských či slovenských sousedů nebo třeba v Itálii na vás čekají úžasné zážitky.
Co si na túru obléknout, obout a přibalit? Vždycky záleží na konkrétních plánech a cíli vaší cesty. V některých nadmořských výškách leží po celý rok sněhová pokrývka. Vydat se můžete i k ledovcům a nebo naopak zůstat v nižších a mírnějších oblastech. Pokud se chystáte do náročnějšího terénu, je vždy nutné sledovat aktuální informace místní horské služby. Určitá všeobecná pravidla nicméně existují.
Co na sebe?
Naprosto zásadním prvkem výbavy jsou samozřejmě boty. Nepodceňujte jejich výběr! Pokud chcete zažít opravdovou turistiku, budete potřebovat vysoké pohorky s oporou kotníku. Do nich samozřejmě patří také vysoké a kvalitní ponožky. Výrobci dnes nabízí speciální, tvarované právě pro turistiku.
Rozhodně však boty nekupujte těsně před odjezdem. Čím pevnější obuv, tím více je potřeba ji “rozchodit”. Kdybyste mnohakilometrový horský výlet absolvovali v úplně nových botách, byla by vaše chodidla samý puchýř a odřenina.
Co se týče oblečení, nejlepší je použít systém vrstev. Úplně dospod oblékněte funkční prádlo, které se postará o odvod potu a regulaci vaší tělesné teploty. Pokud vás čeká chladné počasí, zvolte dlouhé spodní kalhoty a triko s dlouhým rukávem, jinak postačí rukáv krátký.
Přibalte s sebou i nepromokavou svrchní vrstvu v podobě kalhot a bundy, které odpuzují vodu a vydrží i pořádný slejvák. Mezi spodní a svrchní vrstvou užijete funkční mikinu, nezapomeňte ani na šátek na krk a hlavu, případně na rukavice. Všechny kousky vybírejte samozřejmě především podle jejich funkčnosti. Nemusíte se ovšem bát, že budete v horách vypadat jako papoušek nebo lyžař z 80. let. Dnešní outdoorové oblečení je často užitečné a vkusné zároveň.
Co na záda?
Potřebovat budete také pořádný batoh. V horách se vyplatí připravit se i na mezní situace, proto by vaše zavazadlo mělo být pohodlné a umožnit vám vzít sebou dostatek vody, jídlo i pár kousků náhradního oblečení. Místo by vám mělo zbýt i na vrstvy, které budete při stoupání do kopců odkládat.
Pokud se chystáte na ferraty, ledovcovou turistiku nebo lezení po skalách, musíte do batohu vměstnat i speciální vybavení, bez kterého se tyto sporty neobejdou.
Často ale najdete půjčovny, které vám kromě průvodce nabídnou i všechnu potřebnou výbavu, a to přímo pod skálou nebo ledovcem. Rozhodně doporučujeme podobné služby využít. Adrenalin v horách je v doprovodu odborníka nejen bezpečnější, ale také zajímavější. Horští průvodci mají jedno pravdivé pořekadlo: “Vidět můžete jen to, o čem víte.”
Co nezapomenout?
S bezpečností souvisí i naše rady na závěr. V článku se sice dostaly na konec, ale patří mezi ty nejdůležitější. V první řadě jde o cestovní pojištění, které pokrývá úrazy a také náklady na případnou záchrannou akci. Naše pojištění už v základním balíčku zahrnuje turistiku i zimní sporty. Pokud se chcete věnovat adrenalinovým sportům, stačí vybrat variantu, která pokrývá všechny amatérské i profesionální sportovní aktivity.
Nejde však jen o pojištění, dobré je také nastudovat si podmínky a pravidla v horách či národním parku, do kterého se vydáte. V jednotlivých zemích platí různá pravidla, všude je nicméně lepší zeptat se na situaci, omezení a doporučení pro konkrétní sezónu i trasu.
Horská služba vždy ochotně poradí, je v jejím zájmu, abyste se z výpravy vrátili v pořádku. Nahlaste tedy na chatě, kde se ubytujete, nebo přímo horské službě, kam se chystáte. Respektujte přírodu, dbejte pokynů jejích ochránců, vždy sledujte předpovědi počasí a nepřeceňujte své síly. Přejeme samé krásné zážitky!