Stanování je asi tím nejlepším způsobem, jak poznat krásy přírody. Nemusíte se přitom omezovat jen na kempy. Kde je možné stanovat přímo ve volné přírodě, co si nezapomenout a na co se připravit? Díky našim radám z vás budou hotoví zálesáci.
Kam se vypravit?
Stanovat se dá ledaskde. Pokud vyrážíte do volné přírody poprvé, určitě je lepší vybrat si mírnější klima, teplejší počasí a vlídnější krajinu. Do hor, do mrazu či třeba tropů se můžete vydat, jakmile si ozkoušíte, že se pod stanem cítíte jako doma.
Naplánujte si cestu tak, abyste měli představu, kde budete kterou noc rozbíjet tábor. V turistických centrech, přírodních rezervací i “obyčejných” turistických oblastí vám jistě rádi poradí, kde jsou ta nejvhodnější místa. Také vám vysvětlí, kde se stanovat nesmí a vy se tak vyhnete pokutě.
Co s sebou?
Musíte mít na paměti, že ve volné přírodě se spoléháte sami na sebe. K dispozici budete mít jen to, co si s sebou zabalíte. Nezapomeňte proto na dostatek vody, jídla a další nezbytnosti pro bezpečný pobyt venku. Samozřejmostí je kvalitní vybavení – stan, spacáky, karimatky. Myslete na to, že vybavení, ve kterém přečkáte hudební festival, nemusí v přírodě stačit. Proto zkontrolujte, pro jaké účely byl váš stan či spacák vyrobený.
Pořádné boty by měly být samozřejmostí, stejně jako kvalitní vysoké ponožky. Přibalte si také nepromokavou bundu a další oblečení, které dobře odolává nepřízni počasí i špíně. Hodit se může i pláštěnka, šátek a termoprádlo - oceníte ho především v noci.
Nezapomeňte také, že nebudete mít k dispozici takové vymoženosti jako je kuchyně či koupelna. Vezměte si s sebou proto hygienické potřeby, díky kterým se budete cítit komfortně i uprostřed lesa, například vlhčené ubrousky. Zabalte si také trvanlivé potraviny a případně i malý plynový vařič. Samozřejmostí jsou sirky či zapalovač. O tom, kde se smí a nesmí rozdělávat oheň, ještě bude řeč. Hodit se vám bude i starý dobrý ešus a ostrý nůž. Ať už jde o hygienu nebo vaření, rozhodně všechen odpad, který do přírody přinesete, zase odneste.
Jaké další kempingové vybavení se vám bude hodit? Rozhodně baterka, náplasti, repelent a další věci, které ochrání vaše zdraví. Dále mapa nebo smartphone. Pokud se chcete spoléhat na mapu v digitální podobě, nezapomeňte přibalit i power banku, ze které můžete telefon dobíjet. Zkoumat přírodu vás bude bavit s dalekohledem, večer oceníte třeba kytaru nebo ukulele. Pokud znáte aspoň pár akordů, vezměte nástroj rozhodně s sebou.
Pravidla lesa
Jak už bylo naznačeno výše, i příroda má svá pravidla a ta se vyplatí dodržovat. Ať už najdete místo k táboření v přírodní rezervaci nebo v krajině, na kterou se ochrana přírody nevztahuje, vždycky se chovejte s maximální ohleduplností.
Nenechávejte po sobě žádný odpad. Oheň se v Česku nesmí rozdělávat v lese a 50 metrů od jeho hranice. Výjimkou jsou vyhrazená ohniště. Zároveň ale platí, že otevřený oheň nepatří ani na jiná místa, kde by mohlo dojít k jeho rozšíření, třeba na suchou louku s vysokou trávou.
Co se samotného táboření týče, vždycky se vyplatí si přesně zjistit, kde se dá nocovat, jaký typ táboření je povolený a kde je naopak kempování zcela zakázáno. Pravidla se liší nejen v zahraničí, ale i v jednotlivých národních parcích a chráněných krajinných oblastech u nás. Nejjednodušší tedy je zeptat se správců území, na které se chcete vydat.
Štěstí zkrátka přeje připraveným a dobře informovaným! Nenechte se ale odradit předpisy a řečmi zkušenějších, vše si včas zjistěte a hurá pod stan. Pokud vyrážíte stanovat například na Slovensko,nezapomeňte na cestovní pojištění. V případe, že vás láká krása naší přírody, hodit by se mohlo cestovní pojištění do České republiky. Dávejte na sebe pozor, buďte ohleduplní k flóře i fauně a hlavně si to užijte!