V posledních letech se v českých žebříčcích nejnavštěvovanějších turistických destinací začala vedle Itálie, Rakouska, Chorvatska či Řecka objevovat i vzdálenější a exotičtější místa – obvykle v čele s Thajskem. Zatímco při cestování po Evropě volí skoro polovina lidí cestu na vlastní pěst, v případě exotických dovolených je, zdá se, jistější sázka na zájezd cestovní kanceláře. Kam jezdíme za hranice Evropy nejčastěji a jaké výhody a úskalí přináší cesta po vlastní ose versus zájezd s cestovkou?
Tak kam?
Do Thajska začali lidé z Česka jezdit už v devadesátých letech, jeho obliba od té doby strmě narostla – i s klesajícími cenami letenek. Thajsko však dohánějí další exotická místa. Asi nejrychleji roste obliba Srí Lanky, které se pomalu začíná přezdívat “exotické Chorvatsko”, tak velký je příval turistů a turistek z Česka. Velmi oblíbený je i surfařský a potapěčský ráj jménem Bali či Dominikánská republika, která nabízí všemožné vyžití od ekoturistiky po celoročně otevřené golfové resorty. Na Kapverdy létají rodiny s dětmi, protože let netrvá tak dlouho jako třeba v případě Thajska, a Maledivy zase lákají bohatým podmořským životem a pověstí jedné z nejbezpečnějších destinací.
Sami, nebo s cestovkou?
Nezanedbatelná část cestovatelů a cestovatelek přitom vyráží bez cestovní kanceláře, letenky, ubytování a vše ostatní si zařizují sami. Jaké to má výhody a nevýhody a co vám naopak přinese pořízení zájezdu s cestovkou?
Záleží na tom, kolik času na naplánování dovolené máte. Výhodou připravených zájezdů je totiž fakt, že si vybíráte celý balíček služeb najednou. Na druhou stranu si ale nemůžete vše nakombinovat dle svého – najít vámi nejoblíbenější způsob dopravy, ubytování, stravování a podobně je lákavé, ovšem dá to práci.
Ani v případě ceny neexistuje jednoznačná odpověď na to, jaký způsob cestování se vyplatí. Lze ale říct, že cestujete-li na poslední chvíli, vyjde levněji cestovka. Naopak máte-li na plánování dost času, může se vyplatit jet po vlastní ose. Roli hraje i to, jaký způsob trávení volného času máte rádi. Pokud chcete zůstat na jednom místě se vším komfortem, obvykle najdete nějaký ten výhodný zájezd, pokud máte radši trek s batohem, sedne vám spíš vlastní harmonogram.
Praktičnost především
Zásadní jsou pro cestování do dálek ryze praktické otázky. Umíte anglicky? Bude se vám to hodit nejen při plánování, ale hlavně na místě, na cestovatele na vlastní pěst samozřejmě žádný český delegát nečeká. Hodí se taky mít s sebou chytrý telefon s možností připojení na internet a více platebních karet, případně i jednu kreditní – třeba u půjčoven aut vám zařídí výrazně levnější cenu.
Cestovní kancelář za vás zjistí a mnohdy i vyřídí další praktické věci jako jsou víza. Informuje vás i o nutných očkováních a tom, kde si je zařídit. Jedete-li sami, je tahle poměrně nepříjemná povinnost na vás.
Zábavnější ale může být vybírání letenek a ubytování. Existuje celá řada serverů, informujících o výhodných letech, jako je třeba kiwi.com, které vás často inspirují k cestě někam, kam by vás nenapadlo se vydat. Způsobů ubytování je také celá řada. Od serverů s hotely jako je booking.com přes hostelový server hostelworld.com až po Couchsurfing.com, který vás spojí s lidmi, ochotnými ubytovat vás zadarmo u sebe doma.
Zásadní otázka tedy zní: Dobrodružství a volná ruka, nebo pohodlí a jistota? Jednu jistotu pro vás máme každopádně, naše cestovní pojištění si totiž můžete sjednat i na poslední chvíli a online. Mrkněte na web, vyberte si pojištění přesně na míru podle vašich plánů a v klidu si užívejte cestování.