Co se vám vybaví, když se řekne “východ Slovenska”? Tento region je coby cíl cestovatelů a cestovatelek neprávem opomíjený. Jděte proti proudu a vypravte se do Košic a okolí. Jakmile východní Slovensko poznáte, budete ho mít navždy spojené s krásnou přírodou, úžasnou architekturou i s moderním uměním. Vyberte si z tipů na výlet!
Po stopách Andyho Warhola
Začneme světově. Z východu Slovenska totiž pocházel umělec, jehož dílo zná snad každý. Génius pop artu Andy Warhol byl totiž původem rusín a jeho rodiče do Ameriky odešli z obce Miková blízko Medzilaborců. A právě v Medzilaborcích proto vzniklo Muzeum moderního umění Andyho Warhola.
Kromě děl legendy pop artu – těch tu je k vidění na 200 - tu je zastoupen také Keith Harring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat a další v expozici s názvem pop art vs. street art. Řadu umělců, jejichž díla jsou zde k vidění, jinde na Slovensku ani v Česku nenajdete.
Slovenský gejzír
Mysleli jste si, že abyste viděli gejzír, musíte až někam na Island? Omyl. Stačí se vydat na Slovensko do obce Herľany. Vznikl tak, že se v místních lázních snažili získat dostatek léčivé minerální vody a proto se pustili do hloubkových vrtů. Vrt až do hloubky necelých 405 metrů probudil gejzír k životu.
Vrtat se tu začalo v roce 1870 a jak pátrání po vodě pokračovalo, erupce vody se zintenzivňovaly. Dnes gejzír tryská každých 34 – 36 hodin do výšky 15 metrů po dobu 25 minut intenzitou 25-30 litrů za sekundu. Kromě gejzíru samotného si tu užijete i okolní přírodu a atmosféru bývalých lázní, po kterých tu zůstala typická architektura.
Vodní ptactvo okolo Tisy
Na samém jihovýchodě Slovenska najdete lužní lesy s naprosto unikátním ekosystémem a zachovalou přírodou. Řeka Tisa tu odedávna zavlažuje údolí a proto tu najdete slepá ramena, mokřady a další součásti přírodní rezervace, kde se daří nejen ohroženým živočišným druhům. Na své si tu přijdou hlavně ti, kdo obdivují vodní ptactvo, daří se tu také vzácné želvě bahenní.
Kostel v Markušovicích
Pokud máte rádi historii, architekturu, design a muzea, nesmíte minout Markušovice. Nezaměnitelný kostel, ve kterém se nyní nachází expozice historického nábytku, pochází z poloviny 17. století. Byl postavený v renesančním slohu a později se mu dostalo rokokové přestavby.
Expozice, kterou si zde můžete prohlédnout, nadchne především milovníky a milovnice užitého umění a historie každodennosti. Najdete tu nábytek, nádobí, předměty denní potřeby a spoustu dalších krásných a přitom užitečných artefaktů, na kterých můžete sledovat historický vývoj interiérů, designu i oblékání.
Ružín
Vodní nádrž ve tvaru písmene V se nachází nedaleko Košic na řece Hornád. Ružín je vyhledávaným místem především v létě. Kromě rekreace a koupání stojí ale za návštěvu i kvůli túrám po okolí a prostému faktu, že krásně vypadá po celý rok.
Nádrž zabírá plochu 600 hektarů a v nejhlubším místě je 50 metrů hluboká. Jméno získala podle vesnice, která padla vodní ploše za oběť a byla zatopena. Kouzlo Ružínu spočívá v tom, že přehrada kopíruje meandrující řeku. Je lemována kopci s bohatými lesy, jeskyněmi i stráněmi, ze kterých je na vodu úžasný výhled.
Kežmarok
Historické město pod Vysokými Tatrami bylo vždy centrem vzdělanosti, výchozím bodem pro zkoumání nejvyšších slovenských hor i turistickým centrem pro milovníky a milovnice letních i zimních sportů. Historie města je opravu bohatá, už ve 14. století ho chránily městské hradby a Kežmarský hrad je dodnes jednou z nejzajímavějších místních památek.
Těch je tu ale mnohem víc a společně tvoří městskou památkovou rezervaci. Ujít si rozhodně nenechte dřevěný artikulární kostel Nejsvětější Trojice, který chrání UNESCO, či Nový evangelický kostel s typickou červenou omítkou. Na pozadí majestátních horských štítů vypadá tato stavba opravdu nádherně, pro ty nejhezčí výhledy na město spolu s Tatrami se vydejte na Jeruzalémský vrch.
Mezinárodný maraton mieru
Poslední tip je sportovní, historický a kulturní zároveň. V Košicích, metropoli východního Slovenska, se totiž běhá ten nejstarší maraton v celé Evropě a jeho atmosféra je legendární napříč celým kontinentem. Mezinárodní maraton míru se poprvé běžel v roce 1924. Je výjimečný z mnoha důvodů.
Například proto, že i v dobách, kdy se do Československa zahraniční sportovní hvězdy zrovna nehrnuly, přitahoval světovou atletickou špičku. A také tím, že narozdíl od jiných závodů už od prvního ročníku striktně dodržuje předepsanou vzdálenost 42,195 km.
Město závodem doslova žije, přijíždějí běžci a běžkyně z blízka i z daleka, Košice jsou plné hudby, která je povzbuzuje na každém rohu. Letos se slavný MMM běží 7. října. Ideální příležitost navštívit centrum východního Slovenska!
I když je Slovensko coby kamenem dohodil, určitě myslete na kvalitní cestovní pojištění, ktoré máte v Unionu již od 10 kč na den.