Povinná zimní výbava – Česko, Slovensko, Rakousko

Dodržovat při zimních cestách předpisy by mělo být samozřejmé. Řízení v nízkých teplotách a nepřízni počasí je o něco náročnější a vyplatí se proto jezdit opatrně. Dodržování předpisů by se však mělo týkat i povinné zimní výbavy, na kterou se často zapomíná. Vyrážíte na lyže? Pak si s námi zopakujte, co by vám v autě cestou (nejen) do hor nemělo určitě scházet.

V článku se dočtěte:

Jak je to u nás?

Asi víte, že povinnost přezout vůz na zimní pneumatiky je u nás pevně stanovena. Pět měsíců v roce, od listopadu do března, musíte jezdit na zimních vzorcích. Není to ale tak, že v případě velmi teplého podzimu nebo naopak dubnového sněhu musíte poslechnout zákon navzdory počasí. Přesná formulace zní takto:

Zimní pneumatiky musíte použít, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

V zákoně je tedy prostor pro respektování zákonů přírody. A jak je to se sněhovými řetězy? Ty jsou povinné, pokud to přikazuje značka. Takové dopravní značky samozřejmě obvykle najdete jen v určité nadmořské výšce. Sněhové řetězy se upevňují na kola s náhonem. Pneumatiky s hroty jsou u nás zakázány.

I v zimě samozřejmě platí běžná povinná výbava, tedy náhradní pojistky a žárovky, rezerva nebo sada na lepení pneumatik, hever, klíč, reflexní vesta pro každého pasažéra, trojúhelník a lékárnička. Pokud vás silniční kontrola nachytá s neúplnou povinnou výbavou, hrozí vám až dvoutisícová pokuta.

Slovensko

Chystáte se do Tater? Pak vězte, že pravidla pro zimní pneumatiky jsou na Slovensku skoro stejná jako u nás. Osobní vozidla musí mít zimní pneumatiky, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Což v praxi znamená, že pokud míříte na hory, bez zimních pneumatik to nepůjde. Nákladní auta musí mít zimní obutí od půlky listopadu do března bez ohledu na počasí. Pneumatiky s hroty jsou zakázány i u našich východních sousedů.

Jak je to se sněhovými řetězy? Můžete je použít, když je na vozovce dost sněhu a nehrozí tak její poškození. Řetězy musí být namontovány na kolech s náhonem. I na Slovensku jsou místa kde jsou řetězy povinné označená značkou. Pokud na takovém místě řetězy nemáte, hrozí vám pokuta až 60 eur. Vůz musíte také v zimě očistit od sněhu, abyste neohrozili auta jedoucí za vámi.

Do běžné výbavy na Slovensku patří trojúhelník, lékárnička a reflexní vesta. GPS zařízení nesmí být ve středu předního skla a bránit ve výhledu.

Rakousko

Pokud vyrazíte do Rakouska, musíte mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna. Je-li silnice pokrytá ledem, sněhem či rozbředlým sněhem, musíte auto přezout i mimo toto období. Pneumatiky musí mít vzorek s minimální hloubkou 4 mm. Pokuta za nedodržení tohoto předpisu se může vyšplhat až na 5 000 eur, takže si dejte pozor! Pneumatiky s hroty jsou zakázány pro vozidla nad 3,5 tuny, pokud je na autě máte, musíte auto označit štítkem – seženete ho například na čerpacích stanicích.

Sněhové řetězy musíte nasadit i v Rakousku v místech, která jsou označena. I zde je můžete nasadit jen při dostatečné vrstvě sněhu, kdy nemůže dojít k poškození vozovky.

K běžné povinné výbavě patří trojúhelník, lékárnička a reflexní vesta.

Přejeme vám skvělou lyžovačku a bezpečný návrat domů! Nezapomeňte, že právě v zimě se vám bude v autě hodit i nepovinná termoska s čajem či deka. I na tu nejkratší cestu si vezměte teplé oblečení, kdybyste náhodou na chvíli někde uvízli. A spolu s ním přibalte do zahraničí i cestovní pojištění!