Co musíte mít v autě?
Rakouské předpisy ohledně povinné výbavy jsou v zásadě mírnější než ty české. Jste si ale jistí, že je stoprocentně dodržujete? Než se s autem vydáte do zahraničí, je vždycky lepší si to ověřit a připomenout si, k čemu se vám všechny ty povinné předměty mohou hodit.
V Rakousku je stejně jako u nás povinné vozit lékárničku, a to jak v autě, tak na motorce. Narozdíl od českých předpisů tu však není specifikován její obsah. Koupit si autolékárničku schválenou ÖAMTC je zákonem pouze doporučené, nikoli povinné. Povinné však je mít v autě vše, co je potřeba k ošetření běžných ran, a to v prachuvzdorném obalu a tak, aby se k obsahu nedostala žádná špína. Schválená lékárnička, klidně ta česká, je tedy nejlepší volbou.
V situacích o něco méně nepříjemných, tedy v momentě, kdy je potřeba “ošetřit” jen vůz a nikoli posádku, oceníte dva další kousky povinné výbavy – výstražný trojúhelník a vesty. Musíte-li zastavit na kraji vozovky, je vaší povinností dát o překážce v podobě vašeho auta vědět ostatním. Výstražný trojúhelník je potřeba umístit alespoň 50 metrů za vůz, na dálnici 100 metrů. Před vystoupením vždycky oblékněte reflexní vestu! Pro řidiče jsou v Rakousku povinné, pro ostatní ve voze doporučené. Zákonu odpovídají červené, žluté a oranžové vesty. Zkontrolujte si, že je v autě máte. Pokuty za nedodržení tohoto předpisu jsou vysoké a navíc můžete dostat sankci hned dvakrát, za absenci vesty ve voze a za to, že jste si ji neoblékli. Postih se může vyšplhat i nad 2 000 eur!
Do hor v zimní výstroji
Většinu milovníků zimních sportů by asi už nenapadlo vyrazit na lyže bez helmy. V některých oblastech Rakouska je dokonce povinná, nejčastěji v případě dětí. Nosit by je ale měli všichni. Věříme, že o váš vlastní bezpečný pohyb po sněhu a ledu dbáte, myslete ale i na vaše auto! Zatímco vy si musíte chránit hlavu, u auta je potřeba začít od země.
I v Rakousku musí vaše auto mít zimní obutí, a to od 1. listopadu do 15. dubna. Pokud jsou vozovky pokryté sněhem nebo ledem, platí předpis i mimo toto období. Minimální hloubka drážek je 4 mm. Sněhové řetězy jsou povolené, pokud to vyžaduje stav vozovky, obvykle se jejich použití pojí i s omezením rychlosti na 50 km/h. Povolené jsou i pneumatiky s hroty, ty u nás však používat nesmíte, setkáte se s nimi tedy jedině na vozu z místní půjčovny.
Na co ještě myslet?
Vypůjčených aut se týká i další předpis – pokud nejste majitelem vozidla, ve kterém jedete, musíte u sebe kromě běžných dokladů mít i potvrzení o vypůjčení vozidla. Mlhovkami nesmíte svítit takzvaně pánubohu do oken, jejich použití je omezené na mlhu, hustý déšť a sníh. Samozřejmostí je zákaz telefonování bez hands-free sady za volantem a povinné bezpečnostní pásy. Pokutu si na dálnici můžete často vysloužit i za to, když se příliš dlouho zdržujete v levém pruhu.
Mějte na paměti, že všechny předpisy mají především za úkol chránit vás. Aby to tak bylo, musíte bezpečnostní prvky kontrolovat a starat se o jejich funkčnost a použitelnost. Nemusí to být zrovna metodou „světla svítí, stěrače stírají,” určitě se ale před cestou přesvědčte o datu expirace lékárničky či o dobrém stavu pneumatik. Vaše zdraví ochrání také dobré cestovní pojištění, a tak myslete i na něj!