Statistika a její cenné údaje
Současná lidská společnost je posedlá čísly a daty, hledá korelace a kauzality a vše důkladně proměřuje. Proto výzkumné týmy sbírají i taková data, jako jsou údaje o nehodách, kde kdo seděl a jak vlastně dopadl. A tak vzniká spousta zajímavých statistik o bezpečnosti cestování.
Letadla
Například letadla. Létání se bojí poměrně hodně lidí, proto odborníci přicházejí s (pro někoho) uklidňujícími statistikami o tom, kam si sednout, pokud chcete mít největší šanci přežít havárii. Jak taková statistika vypadá? Obecně tvrdí, že v případě velmi nepravděpodobné nehody máte větší šanci přežít, pokud sedíte vzadu, konkrétně v zadní třetině letadla a uprostřed řady. Zní to logicky, pokud si představíte padající letadlo, že? První třída, která je téměř vždy vepředu, se tak nemusí vyplatit.
Automobily
Podobné statistiky ale existují i k jiným dopravním prostředkům. Dost možná jste slyšeli, že sedadlu spolujezdce v autě říkají milovníci a milovnice černého humoru “sedadlo smrti”. Statisticky je tohle sedadlo opravdu nejnebezpečnější, dokonce nebezpečnější než sedadlo řidiče. Ten, kdo řídí, totiž jednak podle výzkumů rychleji reaguje na srážku a v rámci možností před ní uhýbá a sedadlo řidiče je také z pochopitelných důvodů obvykle vybavené největším množstvím bezpečnostních prvků. Bezpečněji je samozřejmě vzadu a úplně nejbezpečněji pak na prostředním sedadle. Opět je to logické – v případě kolize jste nejdál od mačkajících se plechů.
Autobusy a vlaky
V autobuse ukazují data na podobné výsledky. Kvůli čelním kolizím nebo situacím, kdy do vozidla nabourá někdo zezadu, je bezpečnější prostředek autobusu. Bezpečnější jsou také sedadla směrem k okraji silnice, nikoli k protisměru, a v uličce. Podobně je na tom i vlak. Nejméně zranění či obětí na životech se vyskytuje u prostředních vagonů. Při čelní srážce, která je nejčastější, to totiž odnesou nejvíce přední vagony. Při nehodách ve vysoké rychlosti je bezpečnější sedět proti směru jízdy, síla vyvolaná srážkou vás v takovém případě totiž bude tlačit do sedadla, nikoli vás z něj vymršťovat.
Na pocit bezpečí statistika nestačí
Asi si říkáte, jestli mají takové údaje vůbec smysl – spadne-li přece letadlo, je to nejspíš váš konec, a kdo vám zaručí, že zrovna váš vlak narazí v případě nehody zrovna přední částí? Statistické znalosti je tudíž pro pocit bezpečí dobré kombinovat s dalšími fakty. Auto je suverénně nejnebezpečnějším prostředkem, zároveň v něm ale obvykle máte největší vliv na bezpečnou jízdu auta samotného – přesně naopak, než je tomu v letadle.
Trochu to kazí fakt, že kolem vás se mohou pohybovat šílenci a piráti silnic, což v letovém provozu nebo na kolejích tolik nehrozí, ale právě onen pocit řízení vlastního osudu stojí za tím, že jezdit autem se bojí málokdo. Ve vlaku vás zase může uklidňovat přesnost jízdních řádů a fakt, že vykolejit je mnohem těžší než sjet ze silnice. Řidiči autobusů zase mají rozsáhlejší řidičské zkušenosti a přísnější zkoušky. Chcete-li se jednoduše cítit bezpečně, vždy se na situaci dívejte z více úhlů. Určitě najdete pozitiva i na dopravním prostředku, který se vám tak úplně nezamlouvá.
Pravidla, předpisy a smysly
Ať už čísla hovoří jakkoli, v každém dopravním prostředku od vzducholodě po kajak, můžete výrazně zvýšit svou bezpečnost vy sami. Je to prosté – stačí dodržovat předpisy, poslouchat pokyny, dávat pozor a v případě nouze zachovat chladnou hlavu. V letadle poslouchejte bezpečnostní pokyny. Zjistěte, kde je nejbližší nouzový východ a co dělat v nouzových situacích. V autě dbejte na pravidelné přestávky, bezpečnou rychlost i vzdálenost, bezpečnostní pásy a nenechávejte řidiče jako jediného vzhůru. Pásy používejte i v autobuse, je-li to možné, ve vlaku nepobíhejte, ukládejte bezpečně svá zavazadla a dohlížejte na ně. Kromě nehod se totiž v hromadných dopravních prostředcích můžete setkat i se zloději.
Chce to prostě znát data, fakta a pokyny a zároveň vzít rozum do hrsti. Štěstí přeje připraveným. Se sluchátky na uších a mobilem před očima by vám mohla utéct šance jak si zachovat zdraví nebo zavazadla. Chystáte se na cesty? Tak se opatrujte, ať už pojedete čímkoli, a nezapomeňte ani na cestovní pojištění!