První krůčky
Je jednodušší naučit se na lyžích, nebo na prkně? Ten, kdo právě začíná s jedním ze sportů, by jistě přísahal na ten druhý. Mnoho milovníků zimních sportů tvrdí, že každý má vlohy pro jiný sport. Odborníci se ale přece jen na pár obecných závěrech shodnou.
Údajně je totiž jednodušší naučit se základy jízdy na lyžích, je ale naopak těžší, naučit se na nich jezdit skvěle. U snowboardu to platí naopak, je těžší s ním začít, ale vypilovat své schopnosti dovedete rychleji. Naučit se tedy můžete obojí, jde jen o to, jestli chcete dřív umět sjet kopec, nebo míříte rovnou mezi špičku.
Bezpečnost
Zimní sporty mívaly pověst poměrně nebezpečné zábavy. Narazit ve velké rychlosti do stromu nebo při pokusu o přejetí skokánku skončit na hlavě není totiž žádná legrace. Jenže doba naštěstí pokročila a s ní i bezpečnost na svazích.
Do módy se dostaly samovypínací vázání a hlavně přilby a od roku 1999 tak prý počet zranění hlavy na svazích poklesl o 50 %. Zlepšuje se dokonce i jedno z nebezpečí společné svahům, a to jsou vzájemné vztahy a ohleduplnost jezdců na lyžích a na snowboardech. Výzkumy nicméně tvrdí, že i v bezpečnosti se snowboardy a lyže liší.
Zatímco na snowboardu jsou zranění častější, na lyžích bývají vážnější a častěji končí smrtí. Důvod? Zatímco na snowboardu dá práci naučit se jezdit rychle a mezi nejčastější zranění patří pošramocená zápěstí při pádech v relativně malé rychlosti, na lyžích dokáže velké rychlosti dosáhnout i ten, kdo je pak neumí ovládat.
Díky postoji čelem vpřed také stoupá nebezpečnost nárazů do různých sloupů a pevných překážek. Co s tím? Noste helmu, na lyže se rozcvičujte a seřiďte dobře vázání, ať se samo včas odepne od lyží. Na snowboard přidejte vyztužené šortky a chránič páteře, případně i chrániče zápěstí. A hlavně přemýšlejte!
Nejdůležitějším bezpečnostním faktorem je totiž stejně nakonec zodpovědnost a ohleduplnost každého z nás.
Fyzička
Lyžování i snowboarding jsou především sporty. Určitě vás tedy zajímá, který z nich je náročnější a při kterém si dáte více do těla. Vězte, že i v případě náročnosti je to podobné jako s bezpečností. Záleží především na tom, jak daný sport provozujete.
Odborníci uvádějí, že kalorický výdej je na lyžích a na snowboardu v průměru stejný. To tedy nejspíš platí, pokud jezdíte nejkratší možnou cestou po upravené sjezdovce nahoru a dolů. Náročnost na fyzičku ovšem určují i další faktory. Například klasické vleky – pomy a kotvy – byly stvořeny pro lyžaře. Na snowboardu dá proto větší námahu se na nich udržet.
Prkno obecně klade větší nároky na rovnováhu, zvláště pokud kromě sjíždění svahu trénujete i různé triky. Energetický výdej jistě zvyšuje i freeride, tedy jízda v prašanu mimo sjezdovku, kterou mají v oblibě jezdci na obou druzích prkének.
A pokud na snowboardu strávíte den ve snowparku, ve kterém se musíte dopravit po každé jízdě na skokánky, zábradlí a jiné překážky po svých s prknem v ruce nebo na zádech, zamakáte si ještě více. Platí tedy, že vaše sněhové radovánky budou tak náročné, jak si budete přát.
Pohodlí
Mohlo by se zdát, že právě v oblasti pohodlí lyžaři snowboardisty převálcují. Horské areály byly totiž většinou původně vytvořeny právě pro lyžaře a to klade před milovníky prken nejednu překážku. Kromě už zmíněných vleků je to o něco méně pohodlné i na lanovce.
Cestovat se snowboardem na jedné noze není nic moc, odepínat ho úplně zase zdržuje po vystoupení. Ve většině terénů si navíc při zapínání vázání musíte sednout. Ovšem jakmile se zastavíte na svařák nebo na koláč, najednou na tom budou lépe ti s prkny.
Měkké a poměrně pohodlné boty umožňují o poznání méně komickou chůzi než přezkáče. Firmy, které vyvíjejí a prodávají snowboardové vybavení, navíc už myslí i na ostatní potíže. Kalhoty, ve kterých si ani nevšimnete, že sedíte na sněhu, rukavice, přes které necítíte hrany snowboardu i stále lepší vázání, tak pomalu ale jistě staví oba sporty do roviny i co se týče pohodlí.
Zábava
Zatím to vypadá na remízu! Jak je to ale se zábavou? Na jakém sportovním náčiní si užijete víc legrace? Asi už tušíte, že to záleží především na vás. Rozdíly nicméně existují a může se stát, že za tou nejlepší zábavou právě pro váš zimní sport budete muset cestovat. Snowboardisté milují zábradlí, skokánky, u-rampy a další překážky, dráhy pro boardercross či freeride v hlubokém sněhu.
A to nenajdete všude a už vůbec ne po celou zimu. Lyžaři zase oceňují dlouhé svahy, snowparky si ovšem užijí také. Lyžování je rozšířenější, což má jisté výhody – vždycky seženete někoho, kdo pojede s vámi a také přibalí lyže. Ale snowboarding vás zase naučí základy pro další zábavné sporty jako je skateboarding nebo surfování. Zkrátka a dobře, spoustu zábavy si užijete jako cool snowboardista i jako trendy lyžař.
Věříme, že jsme vás přesvědčili. Oba nejoblíbenější zimní sporty jsou zkrátka skvělé pro tělo a zábavné! Jsou výzvou, kterou ovšem určitě zvládnete, stačí dbát na bezpečnost a pohodlí a užijete si s nimi super zimu. Vyzkoušejte letos oba. A nezapomeňte na dobré pojištění!