Jak funguje horská záchranná služba na Slovensku?

O horské službě jste už určitě slyšeli. Hrdinní záchranáři, spasitelé neopatrných turistů, operují nejen v Krkonoších, kde už jste je možná potkali, ale i ve vyšších horách. I na Slovensku funguje Horská záchranná služba, spadající pod ministerstvo vnitra a úzce spolupracující třeba s leteckou záchrannou službou. Přečtěte si, co tato služba nabízí a kdy vám může pomoci.

V článku se dočtěte:

V Tatrách i Slovenském ráji

Co se vám vybaví, když se řekne “horská služba”? Asi ošlehaní horalé či horalky ve stejnokrojích, kteří přispěchají na pomoc, když si hor neznalí turisté ublíží. Zjednodušeně je to pravda, ale vyplatí se o této službě vědět víc.

Na Slovensku působí Horská záchranná služba ve Vysokých Tatrách, Nízkých Tatrách, Západních Tatrách, na Velké Fatře, Malé Fatře a ve Slovenském ráji. Mezi její poslání patří informovat veřejnost – což dělá skvěle a na denní bázi na svých webových stránkách, pomáhat se značením cest a stezek, odstřelovat laviny, vytvářet pokyny pro pohyb v horách, pátrat po nezvěstných nebo plnit úkoly v rámci integrovaného záchranného systému. A právě poslední zmíněná činnost se vám může hodit, pokud se stane nějaké neštěstí, nedopatření nebo nehoda.

Měli byste samozřejmě dodržovat všechny pokyny, které k místu a době vašeho pobytu v horách Horská záchranná služba vydá. Někdy se ale stane, že o nich díky vlastní nepozornosti nevíte, přeceníte své síly nebo jste prostě trochu nešikovní a úraz je na světě. To je přesně ten moment, kdy je obvykle potřeba zavolat záchranáře. V obtížném horském terénu vám přitom pomůže právě horská služba, která zařídí to nejnutnější a pak vás předá do rukou ostatních záchranných složek.

Kdy horská služba pomůže

Zásahy horské služby se dělí na dvě hlavní složky – poskytnutí zdravotní péče a technický zásah. Zdravotní péči hradí běžné zdravotní, v případě cizinců cestovní zdravotní pojištění, technický zásah si platíte sami, a to bez ohledu na to, zda jste situaci způsobili, nebo ne – samozřejmě pokud nemáte dobré pojištění. A co to je takový technický zásah? Například hledání a vysvobozování osob v tísni, poskytování první pomoci (kromě výdajů za lékaře a léky), přeprava ke zdravotnickému zařízení nebo dopravnímu prostředku.

Záchranáři přitom uvádějí, že nejčastějším technickým zásahem je uvíznutí. Jednoduše dojdete někam, odkud to nejde dál, ale kvůli počasí, změně terénu nebo vašeho fyzického stavu to nejde ani zpět. Technický zásah je samozřejmě také součástí zásahu v případě, že se zraníte a nemůžete se hnout z místa.

Jednoduše řečeno, pomoc Horské záchranné služby může potřebovat kdokoli, protože nikdo není dokonalý, náhoda je blbec a hory jsou zrádné a plné mocných živlů. Kam tedy volat, pokud se vám v Tatrách nebo jinde něco stane?

Mějte informace po ruce

Horská záchranná služba je moderní organizace, která kromě tísňového volání – zapište si číslo 18 300 – nabízí i aplikaci pro chytré telefony, která vás pomůže v případě nouze lokalizovat, zavolat záchranáře, zjistit aktuální informace a pokyny pro pohyb v dané lokalitě nebo poradit s poskytnutím první pomoci.

Při plánování túry z horské chaty se může hodit i web www.hzs.sk, kde najdete aktuální informace o počasí, stavu turistických tras a stezek či odpovědi na často kladené otázky. S dalšími dotazy vám jistě poradí i na telefonním čísle +421 (0) 527877711, kterým se dovoláte na ředitelství.

Už víte, který kout krásných slovenských hor prozkoumáte? Ať pojedete kamkoli, dbejte vždy pokynů Horské záchranné služby, zapište si číslo tísňové linky, instalujte aplikaci a hlavně nezapomeňte na pojištění – naše specializované cestovní pojištění na Slovensko zahrnuje i technický zásah záchranné služby až do milionu korun.