Chcete pracovat z Thajska? Máme pro vás 5 TIPŮ, jak na to

Také máte ve svém okolí někoho, kdo jednoho dne zvedl kotvy, odjel pracovat někam do teplých krajin a jeho sociální sítě jsou plné fotografií notebooku na pláži? Digitální nomádství je stále populárnější a také dostupnější. Co k němu vlastně potřebujete, kde se digitálním nomádům žije nejlépe, pro jaké profese se podobný způsob práce hodí a co se vyplatí vědět? Přečtěte si naše tipy, ve kterých jsme se zaměřili na Thajsko.

V článku se dočtěte:

1. TIP: Vyberte si vhodnou profesi

Jsou samozřejmě profese, které se z pláže v jihovýchodní  Asii jednoduše dělat nedají. Ale ne každá práce je natolik svázaná s jedním místem, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jako první vás asi napadne práce v oboru IT – programátoři, kodéři či designéři většinou potřebují jen internet.

Vzhledem k tomu, že spousta služeb se přesouvá online a technologie pro komunikaci s kolegy i klienty jsou stále dokonalejší, z daleka mohou pracovat jak freelanceři, tak zaměstnanci. Stačí dostatečně svobodomyslné vedení a trocha sebeorganizace. Na plážích Thajska tak najdete překladatele, lidi z marketingu i konzultanty a kreativce všeho druhu.

2. TIP: Našetřete si

Asi vás hned napadne, jak se dá nomádský pracovní život zvládat po finanční stránce. Přece jen je nezbytné platit nájem či hypotéku doma v Česku a ještě si zařídit bydlení, dopravu a další náklady v Thajsku. Život v téhle exotické zemi je naštěstí poměrně levný. Ceny šly sice v posledních letech nahoru, ale jen velmi nevýrazně, zvlášť v porovnání s tím, jak prudce stoupala dostupnost služeb a jejich kvalita.

Zkušení nomádi nejčastěji jako sumu, potřebnou k životu v Thajsku, uvádí 1000 dolarů. Je ovšem celá řada těch, kteří vyjdou i se šesti stovkami, záleží jen na tom, jak moc chcete utrácet, zda chcete bydlet sami nebo bydlení sdílet a tak dále – ostatně jako kdekoli jinde na světě. Myslete ale také na sumu, kterou budete potřebovat coby kauci na byt či další startovací náklady a na nějaké peníze pro případ nouze.

3. TIP: Zvolte vhodné místo

Abyste se zařadili po bok úspěšných profesionálů, kteří pracují z pláže, bude to samozřejmě chtít nějaký ten ostrov. Je jich celá řada a velkou část už lidé s notebooky a chytrými telefony osídlili. Mezi nomádskými tipy se objevují Koh Tao, Koh Lanta nebo třeba Koh Samui. Ostrovy nabízí opravdový ráj. Kromě samozřejmého moře a pláží i kavárny či trhy, které zde vznikly hlavně kvůli turistům.

Také spoustu barů a dalších podniků, ve kterých potkáte lidi z celého světa. Celá řada jejich majitelů sem totiž přijela na dovolenou a rozhodla se zůstat. Klidně tak můžete čas trávit ve slovenské hospodě nebo australském baru. Vnitrozemí s nekonečnou zelení má také své kouzlo – to platí hlavně pro Chiang Mai. Tohle město je údajně hlavním městem digitálních nomádů celého světa. Pokud chcete pracovat z exotického a opravdu rušného velkoměsta, spoustu coworkingových prostorů a kaváren najdete samozřejmě i v Bangkoku.

4. TIP: Vyřešte povinnosti

Co musíte rozhodně zařídit, než zvednete kotvy? Pokud chcete v Thajsku zůstat déle než 30 dní, budete potřebovat vízum. Dříve stačilo na pár dní vycestovat za hranice, ale kontroly na pozemských hranicích se zpřísnily a létat každý měsíc pryč by se vám asi nevyplatilo. Turistické vízum vám umožní až půlroční pobyt. Co se očkování týče, při příletu z Evropy není žádné povinné, rozhodně se ale vyplatí nechat se očkovat proti hepatitidě a břišnímu tyfu a také zkontrolovat, zda máte platné přeočkování proti tetanu. Ale to ostatně platí, ať jedete kamkoli.

5. TIP: Naučte se disciplíně

Nad čím se ještě vyplatí uvažovat? Rozhodně se pořádně zamyslete, jestli jste dostatečně sebeorganizovaní, abyste v tropickém ráji vydrželi věnovat práci dost času. Také předem zjistěte, jak si tam, kam se vydáte, zajistit kvalitní připojení k internetu.

Řešení je samozřejmě spousta, od datových simkaret až po wi-fi v coworkingových prostorech. Pokud pracujete s týmem kolegů nebo si často voláte s klienty, nastavte si také režim, který bude odpovídat časovému posunu. Před cestou se vzdělejtet v oblasti sdílených úložišť, cloudů, služeb pro online komunikaci a telekonference. A hlavně si zabalte plavky, opalovací krém a dobré cestovní pojištění!