Ve spoustě případů se vám při nákupu letenek vyplatí shánět je s velkým předstihem. To v sobě ale obsahuje riziko storna. Ne všechny události v životě jsou předvídatelné a vám se tak může stát, že ve vybraném datu prostě odletět nemůžete. Co s tím? Musí vaše letenka propadnout, nebo jsou tu i jiná řešení? Vše záleží na podmínkách, za kterých jste si letenku koupili.
Konečnou cenu letenky ovlivňuje velká spousta faktorů. A často mají i mnoho společného s podmínkami storna. Když letenku pořizujete, je dobré na to myslet a nehledat jen podle ceny samotného lístku. Nejnižší ceny u nízkonákladových společností, které na nás křičí z billboardů, nemusí zahrnovat ani možnost změny termínu letu, ani jména pasažéra. Ceny doplatků za tyto služby se přitom mohou vyšplhat tak vysoko, že se vám vyplatí letenku nechat propadnout a koupit novou. Nejčastěji se pohybují v řádu od stovek po nižší tisíce korun. Vzhledem k ceně evropských letenek postrádat smysl platit takové poplatky.
Specifickou situací samozřejmě je ta, ve které o změnu rezervace nestojíte a cestu jednoduše musíte zrušit bez ohledu na datum. Storno letenky je možné pojistit, ale i pak musíte splnit řadu podmínek, především mít závažné a prokazatelné důvody. To se ne vždy podaří, proto je dobré myslet na to už při nákupu letenky a zjistit si konkrétní podmínky. Většina aerolinek vám dovolí letenku zrušit jen několik hodin po rezervaci. Častá je možnost letenku zrušit za poplatek, což tedy v praxi znamená, že zpátky dostanete jen část ceny letenky. Nízkonákladové společnosti často zrušení lístku vůbec neumožňují a letenka vám tak jednoduše propadne.
Dalším řešením by pak logicky bylo letenku prodat, tedy změnit jméno pasažéra. Zní to snadno, ale jak už jsme zmínili výše, realita je trochu jiná a nejde jen o nízkonákladovky. Pokud daná aerolinka změnu jména na letence umožňuje, obvykle je tato služba výrazně zpoplatněna. Celá řada společností to neumožňuje vůbec. Důvod je prostý. Překupníci s letenkami by jinak mohli nakupovat levné lístky a následně je přeprodávat, až jejich cena stoupne. Aerolinky se tomu brání právě opatřeními, která změnu jména na letence takřka znemožňují.
Mezi nejlevnějšími a nejdražšími letenkami je opravdu celá řada rozdílů, které se netýkají jen zavazadel. Některé aerolinky například nabízí za příplatek flexibilní letenky, u kterých si můžete za určitých podmínek vybrat datum a čas letu až po nákupu. Ani v případě nejlevnějších lístků nemusíte ovšem přijít o všechno. Většinou je možné dostat zpátky tu část ceny letenky, která představuje letištní taxy a další poplatky a netýká se samotné ceny za cestu z místa A do B.
Pokud tedy stornovat musíte, zjistěte si detailní podmínky vaší letenky, uvažujte o změně rezervace, tedy novém termínu letu, a nebo se alespoň pokuste získat částečnou kompenzaci. Pro příště pak uvažujte o dražší letence, která vám ušetří nepříjemnosti a může se nakonec vyplatit.
Kromě výběru těch správných letenek myslete i na kvalitní cestovní pojištění, které se vám také jistě sejde a pomůže překonat nečekané situace.