Moskva je městem, ve kterém žije více lidí než v celé České republice. Rozlohou se téměř vyrovná Lucembursku a památek a turistických zajímavostí tu najdete obrovské množství. Dějiny města sahají do 12. století, kdy kníže Jurij založil u řeky Moskvy ve stejnojmenné osadě pevnost.
Tato pevnost se stala základem Kremlu, jedné z nejzásadnějších památek Ruska, zařazené do světového dědictví UNESCO. Kromě Kremlu ale ruská metropole nabízí celou řadu dalších zajímavostí, které stojí za vidění. Vydejte se za památkami Moskvy!
Chrám Vasila Blaženého
Přestože jsme už v úvodu zmiňovali ikonický Kreml, začneme jinou památkou – chrámem Vasila Blaženého. Je to právě ten chrám, který se vám jistě vybaví jako první, když se řekne Moskva a vypadá trochu jako stavba z dílny Disney nebo bizarní cukrářský výrobek. Byl postaven v polovině 16. století na příkaz Ivana Hrozného, aby připomínal vítězství nad kazanským chánem.
Nejde vlastně o jeden svatostánek, ale soubor osmi kostelů, symbolizujících osm dní boje o Kazaň. Tyto kostely obklopují centrální sloupový chrám. Jeho barevné a tvarově nápadité kupole dostaly současnou podobu až v 18. století, i když dokončen byl už o sto let dříve. Nachází se na Rudém náměstí, takže v těsné blízkosti dalších důležitých památek. Nenechte si ho ujít!
Kreml
Slovo kreml obecně označuje ruskou městskou pevnost, vžilo se však jednak jako označení ruské vlády a také jako označení moskevského Kremlu, kde vláda sídlí. Kromě politické moci se zde ale soustředí celá řada památek, právě zde se ostatně dějiny nejsevernější světové megalopole začaly psát. Pro moskevský Kreml je charakteristický trojúhelníkový půdorys a obvodové zdi červené barvy doplněné věžemi.
Za zdmi se nacházejí nejvýznamnější ruské chrámy, hrobky panovníků či carské paláce plné uměleckých sbírek. Jde o největší obývanou pevnost v Evropě. Při návštěvě určitě nevynechejte Chrám nanebevzetí Panny Marie se zlatými kupolemi, paláce s pestrými fasádami či některé z muzeí. I historie celého komplexu je velice zajímavá – tolik přestaveb, zákazů, příkazů, bourání a plánů zažilo jen málo míst.
Treťjakovská galerie
Ruské výtvarné umění se těší výborné pověsti a pokud se mezi vašimi oblíbenými malíři nachází nějaký Rus, rozhodně vám nesmí utéct příležitost navštívit moskevskou Treťjakovskou galerii.
Jde o nejvýznamnější sbírku ruského umění, která vznikla na poměry historické metropole relativně nedávno - ve druhé polovině 19. století. Najdete tu díla starých mistrů, náboženské ikony z 15. století i moderní autory jako je Vasilij Kandinskij nebo Kazimir Malevič.
GUM
Pokud chcete spojit obdivování architektury a nakupování, zamiřte do GUMu neboli Hlavního univerzálního obchodu. Toto označení nesly ruské verze obchodních domů po celé zemi, ten moskevský je ale výjimečný. Vznikl v 19. století a jde o stavbu kombinující neoklasicistní prvky s prvky středověké ruské architektury a střechou ze skla a kovu.
Kdysi šlo o jedno z prvních center obchodu, po znárodnění údajně o jedno z mála míst, kde v Sovětském svazu nikdy nebyl nedostatek zboží a dnes jde převážně o přehlídku luxusních značek, z jejichž cenovek oči přecházejí. Za návštěvu však GUM díky pozoruhodné architektuře stojí i pokud zrovna nesháníte luxusní kabelku.
Katedrála Krista spasitele
Moskva má spoustu nej a najdete tu samozřejmě i největší pravoslavný chrám na světě. Je jím katedrála Krista spasitele. Podobně jako spousta dalších církevních památek v zemi měla velmi pohnutý osud – postavena byla v 19. století na oslavu vítězství nad Napoleonem, následně byla ve 30. letech 20. století stržena, aby udělala místo plánovanému Paláci Sovětů, který ovšem postaven nebyl, a obnovena byla až v 90. letech.
Nejde tedy ani tak o historickou památku jako o současný doklad ruské megalománie – na bohoslužbu se sem vejde až 10 tisíc lidí. Výzdoba a výmalba je nová a neodpovídá té původní, jejíž fragmenty jsou k vidění v Donském klášteře, kde byly po demolici původní stavby uschovány.
Starý Arbat
Dlouhý bulvár a nejstarší pěší zóna Sovětského svazu připomíná tak trochu Karlův most v Praze nebo barcelonskou Ramblu. Najdete tu spoustu pouličních umělců, kaváren a obchůdků, ale také muzeí, památníků a dalších zajímavostí. Na jednom konci se nachází jeden ze sedmi mrakodrapů známých jako Stalinovy sestry neboli „Stalinskie Vysotki“, v němž sídlí ministerstvo zahraničí.
Dále na ulici najdete třeba památník básníka, písničkáře a prozaika Bulata Okudžavy či dům, kde žil básník Alexandr Sergejevič Puškin a později básnířka Marina Cvetajeva, divadla a restaurace.
Pomník Lajce
Poslední tip je trochu netradiční. Rusko staví pomníky všemožným velikánům, chrámy na památku velkých vítězství a carské paláce pro věčnou slávu panovníků. V Moskvě však najdete také památník jedné slavné fenky. Lajka – pes kosmonaut – se do vesmíru vydala v roce 1957 a jako první živý tvor se dostala na oběžnou dráhu.
Stála u výzkumu cestování do vesmíru a položila pro něj život, přesto byl její pomník postaven až v roce 2008. Představuje raketu, přecházející v dlaň, která psa symbolicky předává kosmu a najdete ho v parku poblíž stanice metra Dinamo.
Jde jen o pár střípků z obrovského množství historických a kulturních zajímavostí, kterými Moskva doslova oplývá. Je tedy jasné, že toto město stojí za návštěvu. Nezapomeňte si před cestou do Ruska pořídit cestovní pojištění, vyberte památky podle vašich preferencí a hurá objevovat!