Vyrazit na cesty někam daleko a na vlastní pěst je stále oblíbenější. Není divu, po celém světě se rozmáhá sdílená ekonomika, ubytovat se levně někde v soukromí je hračka. Jazyková vybavenost místních i nás, Středoevropanů, roste a internet vše ulehčuje. Dopřát si tak dovolenou přesně dle vlastních představ je tak hračka. Vydejte se s námi bez cestovky třeba na Kubu!
Tropický retro socialismus
Kuba byla před pár desítkami let jedním z mála exotických míst, kam se mohlo z Československa dostat alespoň omezené množství vyvolených, protože byla na stejné straně světa rozděleného studenou válkou. Ta sice oficiálně skončila, i přesto ale byl tento krásný ostrov dlouho spíše cílem turistů a turistek, kteří chtěli zažít bizarní (a taky poněkud retro) atmosféru tropického socialismu.
Atmosféra na Kubě se ovšem v posledních letech uvolnila. Dokonce sem už může více návštěvníků a informací z USA a rozšířilo se tu ubytování v soukromí, či internet (i když omezený). Jak tedy na Kubu na vlastní pěst?
Leťte odkudkoli z Evropy
Oproti Američanům máme výhodu. Letět můžeme takřka odkudkoli z Evropy. Občané USA obvykle létají z Mexika či Kanady, aby nemuseli dodržovat formální pravidla cesty na Kubu, kde pořád platí embargo. Letenky přímo z Prahy nejsou přitom nijak výrazně dražší než ty z jiných evropských letišť. Například letos v létě vyjde zpáteční letenka Air France s přestupem v Paříži nebo Air Berlin s přestupem v Německu zhruba na 20 tisíc korun.
Pokud zkombinujete různé aerolinky a přestupy, úplně nejlevněji se na Kubu dostanete za zhruba 17 tisíc korun. Samozřejmě se vyplatí sledovat i různé slevové akce a chybné ceny, které se občas na serverech s levnými letenkami objeví.
Jak na výhodné ubytování?
Výhodné ubytování seženete nejčastěji v soukromí, v takzvaných casas particulares, tedy apartmánech či pokojích, pronajímaných jejich majiteli. Noc v podobném ubytování v Havaně, v ložnici pro dva, vyjde zhruba na 25 konvertibilních pesos (to je kubánská měna pro turisty), tedy na necelých 600 Kč. V podobných cenových relacích se pohybují i pokoje pronajaté přes Airbnb. Pokoj v hotelu přitom vyjde skoro na trojnásobek.
Určitě stojí za to si na Kubě také půjčit auto, k vidění je toho hodně i mimo hlavní město. Není to ovšem ani levné, ani jednoduché – auto je potřeba zamluvit dopředu, pokud byste ho sháněli až na letišti, dost možná nepochodíte. Za týdenní pronájem zaplatíte kolem 10 tisíc korun, ceny aut totiž začínají na zhruba 70 konvertibilních pesos za den. Co se týče jídla a dalších běžných věcí, ceny jsou porovnatelné s těmi českými.
Týden pro dva se snídaněmi (které jsou v casas particulares často v ceně) a autem k dispozici tak může vyjít na zhruba 50 tisíc korun. Pokud cestujete ve větší skupině, můžete ušetřit jak na ubytování ve větších apartmánech, které vyjdou na osobu o něco levněji, tak na půjčení auta ve více lidech.
Cestovat bez cestovky, klidně i na Kubu, prostě není žádná věda. Stačí umět alespoň trochu anglicky či španělsky a propátrat internet. Každopádně nezapomeňte do svých plánů na míru zahrnout i cestovní pojištění!