10 horkých tipů, jak levně získat letenky do exotických zemí

V článku se dočtěte:

Možná jste četli náš článek o těch nejlepších exotických destinacích a některá z nich vás zaujala. Také je ale možné, že jste přesvědčení, že výprava tak daleko za hranice všedních dní je i za hranicemi vašeho rozpočtu. Nebudeme vám lhát, cesta na druhý konec světa vždycky něco stojí, existují ale způsoby, jak se někam daleko dopravit výrazně levněji. Jak tedy sehnat levné letenky? Toto jsou naše tipy:

1. Leťte kamkoli

Je-li vám vlastně jedno, kam přesně se podíváte, můžete ušetřit. To samozřejmě platí pro lety kamkoli, hodně lidí ale zapomíná na tento trik použít v případě vzdálenějších destinací. Některé servery vyhledávající nejlevnější lety vám na mapě při zadání místa odletu jednoduše ukáží mapu, na které hned uvidíte, kam se nejvíc vyplatí letět – můžete tak porovnat destinace z vašeho seznamu přání a vybrat si tu, která vyjde nejlevněji. Často je totiž nějaký kout světa natolik v módě, že se do něj prostě nevyplatí letět – aerolinky dobře vědí, kdy mohou ceny nadsadit a stejně zaplnit letadlo.

2. Leťte kdykoli

Podobně jako v bodě 1) – nejste-li vázáni daty či přesným počtem dní dovolené, určitě najdete levnější letenky, než kdybyste chtěli dodržet přesná data odletu a příletu. Spousta serverů nabízejících letenky, stejně jako některé aerolinky, vám dokonce ceny pro jednotlivé dny ukáží už při výběru data, což hledání nejlevnější kombinace výrazně ulehčuje.

3. Dlouho dopředu nebo na poslední chvíli

S letenkami je to podobné jako s cenami zájezdů či ubytování. Takzvaný last minute byl v módě už v devadesátých letech. Zanedlouho se k němu přidal i first moment, tedy shánění dovolené velmi dlouho dopředu. Kupovat letenky dlouho dopředu se vyplatí, jste-li vázáni na pevná data. Naopak poslední a tím pádem výhodná sedadla v letadle často seženete pár dní předem zcela náhodně někam, kam by vás možná ani nenapadlo letět. Vyplatí se sledovat stránky aerolinek či odebírat jejich newsletter.

4. Stránky s levnými lety a chybami

Různých agregátorů výhodných nabídek a vyhledávačů nejlevnějšího spojení je celá spousta, některé se kromě slev či zaváděcích cen nových linek specializují i na chybné ceny. Občas se totiž stane, že zaúřaduje systémový šotek a aerolinka prodává letenky pro určitou destinaci a datum za bizarně nízkou cenu. Některé servery, které se specializující na levné lety, umožňují nastavit si zasílání upozornění pro konkrétní zemi nebo region.

5. Vyhledávání v utajení

Šušká se, že některé vyhledávače letenek či stránky aerolinek pracují s historií vyhledávání a pokud let do určité destinace hledáte opakovaně, začnou vám ukazovat vyšší cenu, abyste nabyli dojmu, že cena prostě s blížícím se datem odletu stoupá a rychle nakoupili. Jak tomu zabránit? Stačí vyhledávat v soukromém módu či inkognito okně. Umožňuje to každý prohlížeč.

6. Nízkonákladovky

Občas se vyplatí poskládat cestu do daleka z několika letů nízkonákladových aerolinek – ty sice obvykle nelétají daleko, ale jejich pole působnosti se vzájemně překrývají a to vám může pomoci se za nízkou cenu dostat skoro na druhý konec světa. Ovšem pozor na skryté poplatky, třeba za zavazadla, a také na dost času na přestupy!

7. 24-hodinové pravidlo

Ostřílení cestovatelé a cestovatelky doporučují takzvané pravidlo 24 hodin – po nákupu letenky zkontrolujte, zda se cena nesnížila. Ceny letů jsou poměrně dynamické a brzy po zabookování cesty je obvykle možné storno a opětovná rezervace za nižší cenu.

8. Kombinace aerolinek

I pokud máte oblíbeného dopravce, zvažte při delší cestě kombinaci různých aerolinek pro cestu tam a zpátky. Může se stát, že dopravce, který je nejlevnější pro datum a směr letu tam, vyjde dráž na cestě zpátky. Proto se nebojte kombinovat – kromě více e-mailů a případně nutnosti najít dvě různé odbavovací přepážky to není nic složitého.

9. Umělé přestupy

Stačí letmý pohled do nejpoužívanějších vyhledávačů letenek a začne se vám zdát, že občas cena cesty nedává příliš smysl – může totiž vyjít mnohem levněji nalétat výrazně více kilometrů a třikrát přestoupit, než letět přímo. Tímto způsobem můžete nejen ušetřit, ale také poznat větší kus světa, než jste měli původně v plánu.

10. Centrální letiště

Hlavně v případě destinací jihovýchodní Asie platí, že nejlevněji se dostanete do některého z centrálních bodů na velká letiště – do Singapuru, Bangkoku nebo Kuala Lumpuru. Odsud už nebývá těžké najít nějaký místní let až na vámi vybrané cílové místo.

Dá to sice trochu práce, ale výsledek stojí za to – poznáte kus světa a nevyluxujete u toho peněženku i konto. Tak kam se vypravíte? Nezapomeňte přibalit cestovní pojištění!