Co dělat, když v zahraničí přijdete o pas?

Ztráta pasu je jedna z těch situací, o kterých si každý myslí, že zrovna jemu se nemohou stát. Ovšem jen do momentu, než se stanou. Ať už vám doklady vypadnou z batohu při dobrodružné cestě na člunu nebo velbloudu, zapomenete je v hotelu nebo vám je někdo ukradne, nezoufejte. Stačí vědět, jak postupovat. Pár kroků vyřeší všechny problémy od cesty zpátky domů po vydání nového pasu.

V článku se dočtěte:

Co dělat

Ocitli jste se v zahraniční bez cestovních dokladů. To je sice nemilá, ale celkem snadno řešitelná situace. Vaše první kroky musí vést na místní policii, kde ztrátu nebo odcizení dokladů nahlásíte.

Ať se nacházíte v jakékoli zemi, policie vám musí vydat potvrzení, že jste ztrátu nebo krádež pasu oznámili. Následně jděte na zastupitelský úřad České republiky, tedy na velvyslanectví, generální či honorární konzulát, stálou misi či stálou delegaci.

Ano, vyplatí se vědět, jaký z těchto úřadů Českou republiku ve vaší destinaci zastupuje a kde se nachází, tyto informace hravě najdete na internetu. Konzulární pracovníci s vámi následně naleznou to nejlepší řešení. Obvykle jde o vydání cestovního průkazu, který slouží pro konkrétní účel a období, tedy pro cestu domů.

Jaké doklady potřebujete?

Doklady potřebné pro získání cestovního průkazu a pasu se příliš neliší. Vzhledem k čekací lhůtě na plnohodnotný cestovní pas, která je 120 dní, se vám na většině cest vyplatí spíše právě cestovní průkaz. Ten totiž konzuláty vydávají, jakmile splníte podmínky pro jeho vydání. Jde především o doložení totožnosti.

To je možné provést pomocí jiného dokladu, jako je třeba občanka, dosvědčit vaši státní příslušnost ale může i krajan s platným cestovním pasem. Pokud by ani to nebylo možné, úřady si vaši totožnost dovedou ověřit i bez dokladů, i když je to časově náročnější proces.

Dále musíte dodat fotografie pro účely cestovního průkazu a zaplatit poplatek. Ten činí 400 Kč a platí se v místní měně nebo ve volně konvertibilních měnách, jako je euro či dolar. Plnohodnotný cestovní pas zastupitelské úřady nevydávají, jen přijímají žádosti a předávají je k vyřízení do České republiky. Za nový pas v zahraničí zaplatíte 1200 Kč, děti 400 Kč. Detaily celého procesu se dočtete na stránce Ministerstva zahraničí.

Po návratu

Jakmile se s cestovním průkazem dostanete zpátky do Česka, nezapomeňte, že jde o dokument s omezeným účelem a platností. Musíte si tedy opatřit nový, plnohodnotný pas. Pokud jste přišli i o další doklady, nezahálejte ani s jejich náhradou.

Starat se o doklady je totiž vaše povinnost. Při shánění nových dokladů doma v Česku vám může pomoci náš starší článek. Snad se vám podobná nepříjemnost nestane, ale pokud se jí nevyhnete, stačí zachovat klid a postupovat podle pokynů úřadů. Hodně štěstí!

Cestovní doklady jsou neoodeliteľnou součástí cestování, bez kterých byste neměli vyjít z domu ani na krok. Stejně to platí i pro kvalitní cestovní pojištění, které by vás mělo provázet na cestách.