1. TIP: Ze Štrbského plesa na Rysy
Náročná, ale přesto nesmírně oblíbená. Taková je túra od Štrbského plesa až na Rysy, nejvyšší turisticky přístupný vrchol Slovenska. Kolem hladiny Štrbského plesa, které leží ve výšce 1346 metrů nad mořem, se nachází celá řada hotelů a chat. Najdete tu tradiční koliby i pětihvězdičkové hotely. Proto právě odtud vyráží většina turistů.
Chcete-li se pokochat dechberoucím výhledem z vrcholu Rysy i z dalších míst trasy, počítejte s celodenní túrou, která zabere něco málo přes 8 hodin. Vydejte se přes Popradské pleso do Mengusovské doliny a odtud k Chatě pod Rysy. Ta je mimochodem ideálním místem k občerstvení, nejlépe na cestě zpět. Je to nejvýše položené místo v Tatrách, kde si můžete dát točené pivo.
Výstup k chatě vede přes několik skalních ploten, kde se musíte přidržovat řetězů. Nad chatou na vás pak čekají sněhová pole, kde je třeba postupovat opatrně. Vystoupat je možné skoro do 2500 metrů nad mořem a pokochat se výhledem na Gerlachovský štít a další vrcholky.
2. TIP: Ze Štrbského plesa na Predné Solisko
Kratší túrou, která začíná rovněž u břehů Štrbského plesa, je výstup na Predné Solisko. Zabere vám asi 4,5 hodiny a nastoupáte asi „jen” 750 výškových metrů. Na rozdíl od výstupu na Rysy vás tu nečeká žádný náročný terén, stoupání je po většinu trasy pozvolné.
Od plesa se dostanete na Soliskový hřeben, který vás provede areálem se skokanskými můstky a vleky. Areál byl postavený pro mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1970 a díky němu si můžete cestu také značně usnadnit. Až na Chatu pod Soliskom odtud totiž vede lanovka. Chata se nachází ve výšce 1830 metru nad mořem a od ní už se stačí vydat strmým závěrečným úsekem na Predné Solisko. Uvidíte odsud vodopád Skok, Štrbské pleso skoro z ptačí perspektivy a v dálce i Kriváň.
3. TIP: Téryho chata
Další náročnou túrou, a to obzvlášť v zimě, je výstup na Téryho chatu. Ta leží ve výšce 2015 metrů nad mořem. Na túru se obvykle vyráží z turistického střediska Hrebienok, kam se snadno dostanete pěšky nebo pozemní lanovkou ze Starého Smokovce. Kolem Obrovského vodopádu a Zamkovského chaty se tu dostaneme do Malé Studené doliny.
Sem často míří horolezci – třeba na Žlutou stěnu – nebo skialpinisté. Z doliny vede k Téryho chatě příkrý svah, stezka se klikatí serpentinami. V zimě je tu proto často potřeba mít mačky a cepín. Za výstup ale dostanete odměnu. Výhled na vysokohorský amfiteátr v horní části doliny, ve kterém budete mít Lomnický štít, Pyšný štít, Baranie rohy, oba Ľadové štíty, Širokoú vežu, Priečne sedlo i Prostredný hrot.
4. TIP: Jahňací štít
Dlouhá a obtížná túra náročným terénem vás dovede na Jahňací štít, vrchol vysoký 2230 metrů. Cesta z Tatranské Lomnice na vrchol a zpět zabere skoro 11 hodin. Zavede vás nejprve z doliny Kežmarskej Bielej vody k Zelenému plesu. Odtud prudkým svahem na práh Červené doliny.
Tento úsek je náročný a je dobré si před ním odpočinout. Pak cesta opět pokračuje dolinou až po výstup skrze Kolový priechod, kde turistům pomohou řetězy. Právě tady je potřeba dávat pozor, cesta se klikatí a lidé nad vámi mohou uvolňovat v prudkém svahu kameny. Na hřebínku nad tímto úsekem řetězy končí a zbývá vystoupat na samotný Jahňací štít. Výhled na Lomnický štít či Belianské Tatry je nádherný, nekochejte se ale příliš dlouho.
Dalším nebezpečím podobně náročné túry je totiž podcenit její časovou náročnost. Vracet se v poslední části sestupu lesem za tmy by bylo nebezpečné. Proto si cestu dobře naplánujte a případně se otočte dříve. Za špatného počasí se nedoporučuje jít dále než k Chatě u Zeleného plesa.
5. TIP: Veľká Svišťovka
Z Tatranské Lomnice se můžete vydat na další dlouhou, ale přece jen méně náročnou túru na Veľkou Svišťovku. Vrchol této hory leží ve výšce 2037 metrů. Trasa, která nás zavede přes Zamkovského chatu a Skalnaté pleso do Sedla pod Svišťovkou, míří až na vrchol. Sestup přes Zelené pleso je prudký a náročný.
Technicky nejnáročnější úsek této túry vás tedy čeká právě na cestě dolů. Trasa obvykle vede do Doliny Bielej vody, kde je autobusová zastávka. Vrátit se můžete také opět přes Skalnaté pleso a túru si tak trochu zkrátit. Veľká Svišťovka je nejvýchodnějším vrcholkem Vysokých Tater. Přestože nevýraznou horu ostatní vrcholky tak trochu zastiňují výškou i tvarem, výstup vám zprostředkuje spoustu krásných výhledů, třeba na Kežmarský, Kolový, Čierny či Jahňací štít.
Ať už si vyberete jakoukoli tatranskou túru, buďte opatrní. Nestaňte se živým důkazem stereotypu o neopatrných a nepřipravených českých návštěvnících nejvyšších slovenských hor. Dbejte na bezpečnost, vybavení a respektujte přírodu i pokyny zkušenějších horalů. Pro každý případ si nezapomeňte s sebou vzít i kvalitní cestovní pojištění.